Поврзи се со нас

Вести

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Објавено

на

Граѓаните од поширокиот регион кои имаат потреба, може побрзо да дојдат до термин за дијагностика и интервенции со медицинските услуги што се воведени во ЈЗУ Здравствен Дом Д-Р Русе Бошковски во Ростуше. Установата кадровски и технички располага со современа апаратура за дијагностика на Интерна медицина и интервентни процедури кои се работат на терцирно ниво.

Од таму нагласуваат дека сите дијагностички процедури се вметнати во системот Мој термин и пациентите може да ги закажуваат своите термини преку матичен лекар и специјалисти од секундарно здравство.

„Она што би сакале да истакнеме дека овие здравствени услуги на ЈЗУ Здравствен дом Ростуше се достапни за сите пациенти од целиот западен регион. Со користење на овие услуги пациентите може побрзо да дојдат до термин за преглед и дијагностика, по што навремено ќе се дијагностицираат и соодветно лекуваат. Интересот станува од ден на ден се поголем, пациенти имаме од Општина Маврово и Ростуше, Дебар и околината на Дебар и мал број од Гостивар.“, известија од Здравствен дом каде како специјалист интернист работи доктор Сеад Асани.

Пациентите преку Мој Термин во ЈЗУ Здравствен Дом Д-Р Русе Бошковски – Ростуше може да закажат за следните услуги:

 • Биопсија на тироидна жлезда и вратна регија.
 • Биопсија на дојки
 • Артериски и венски доплер на раце и нозе
 • Доплер на каротиди – крвни садови на вратот
 • Ехо на абдомен и уринарен тракт
 • Ехокардиографија на срце
 • Ехо на бели дробови со вадење вода од бели дробови за терапевтски и дијагностички цели
 • Спирометрија
 • ЕКГ со интерпретација
 • РТГ кабинет
 • Лабораторија

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 36 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена