Поврзи се со нас

Вести

Војната ги прекина односите меѓу украинската и руската мафија

Објавено

на

Франс прес (преку БТА)

Во едно кафуле во украинскиот пристанишен град Одеса, локален шверцер пуши додека објаснува како војната ги уништила одамна воспоставените врски меѓу руското и украинското подземје.

„Огромното мнозинство украински криминалци застана на страната на Украина“, рече 59-годишниот Кирим, кој побарал да биде ословуван под псевдоним.

„Но, има и такви кои продолжуваат да соработуваат со Русија“, забележа тој, започнувајќи ја својата приказна дури откако келнерот ги донесе кафињата и се оддалечи од масата.

Прекуграничната мрежа за трговија со дрога, оружје и луѓе што се разви меѓу Украина и Русија од урнатините на Советскиот Сојуз се сметаше за една од најмоќните во светот.

Овие врски се прекинати, но тие продолжуваат да постојат.

Кога московските трупи ја нападнаа Украина во февруари 2022 година, тоа доведе до прекин на каналот за шверц што се протегаше стотици километри на запад до Европа од руската граница.

Операциите на организираниот криминал меѓу двете земји – споделувајќи културни, јазични и историски врски – процветаа од 1990-тите, заедно со неконтролираната корупција.

„Тоа беше еден од најсилните криминални екосистеми во Европа. Тие беа едно исто“, изјави Реитано, заменик директор на невладината Глобална иницијатива против транснационалниот организиран криминал.

„Патриотски“ криминалци

Војната подигна физички бариери во форма на борби и контролни пунктови на фронтот, а исто така генерираше гнев поради масовното уништување и страдање што ги предизвика руската инвазија на Украина.

„Чувството ние против нив – е силно во Украина, па дури и криминалците се чувствуваат патриотски“, рече Реитано.

Кирим се опишува себеси како патриот и тврди дека ги прекинал сите свои шверцерски врски со Русите, притоа истакнувајќи дека некои криминалци дале пари за војната или за добротворни цели.

Некои од нив, наводно, се приклучиле на борбите на првата линија, но Реитано забележува дека криминалците може да ја искористат војната за да се обидат да се преквалификуваат или да добијат попустливост од властите во замена за поддршка.

Друг претставник на подземјето на Одеса, исто така, тврди дека е патриот кој одбил да работи со Русите.

Сепак, 40-годишниот наплатувач на долгови под псевдоним Александар, рече дека кривичниот законик забранува секаква соработка со државата, која тој ја опиша како суштински корумпирана.

„Не сакам да се борам за нив (армијата), но ќе се борам за мојот град“, додаде тој, пиејќи го своето второ пиво пред ручек, со очите скриени зад авијатичарските очила за сонце.

И двајцата, самонаречени соработници на подземјето на Одеса, рекоа дека украинските безбедносни служби им рекле на криминалците да ги прекинат операциите кога Русија извршила инвазија и го поздравиле доставувањето информации за Русите.

Некои од нив очигледно не го следеле овој совет.

Украинската служба за безбедност изјави за АФП дека во пролетта 2022 година „неутрализирала“ моќна криминална група во Одеса која соработувала со непријателот и ги „тероризирала и заплашувала локалните жители“.

„Одеса е Одеса“

Со избувнувањето на војната, високи личности и меѓународни организирани криминални групи ги напуштија Русија и Украина и се упатија кон Централна Азија, Персискиот Залив и на други места.

„Знаеме дека сè уште постои голема соработка меѓу руското подземје и украинското подземје надвор од Украина“, рече Реитано.

Европол, исто така, посочи дека постои многу голема веројатност гангстерите од двете земји да продолжиле да соработуваат.

Европската полициска служба забележа дека никогаш не постои единствена рута за шверц, така што затворањето не го запира трајно протокот на шверц, а меѓународните криминални групи се разновидни и флексибилни по природа.

„Тие гледаат на профитот, па дури и во војна го продолжуваат својот криминален бизнис и ја бараат најдобрата можност“, рече извршната директорка на Европол, Кетрин де Бол.

„Во моментов не гледаме поделба меѓу руската и украинската мафија“, додаде таа.

Без разлика дали се со Руси или не, и покрај воените пречки за нивните рекетарски активности, криминалците продолжуваат да оперираат по улиците на пристанишниот град.

„Сепак, сè продолжува. Одеса е Одеса“, рече шверцерот Кирим, благо кревајќи ги рамениците.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 1 недела

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена