Поврзи се со нас

Вести

Прва тужба во Германија против БиоНТек заради последиците од вакцината против коронавирусот

Објавено

на

Фармацевтската компанија БиоНТек утре ќе се појави пред Окружниот суд во Хамбург по тужбата во која една Германка бара компензација за тешките последици од нивната вакцина против Ковид-19.

Ова е прва во серијата можни тужби против компанијата во Германија поради несаканите ефекти од вакцината.

Жената го тужи германскиот производител за најмалку 150.000 евра заради нанесување физички повреди и неутврдена материјална штета, се наведува во отштетното побарување за кое ќе решава Окружниот суд во Хамбург.

Тужителката тврди дека поради вакцината имала болки во горниот дел од телото, отечени нозе и раце и пореметување на сонот. Нејзиниот адвокат, Тобијас Улбрих, изјави дека има намера да ја оспори оценката на германскиот регулатор и Европската агенција за лекови (ЕМА) дека вакцината на НиоНТек има позитивен сооднос на користа и штетата.

Според германскиот закон, производителите на вакцини и лекови се предмет на тужби и барања за отштета доколку „медицинската наука“ покаже дека нивните производи прават несразмерна штета или ако упатствата на лекот се погрешни.

БиоНТек, компанијата која ја разви вакцината „Comirnaty“ во соработка со американскиот производител Фајзер, смета дека тужбата е неоснована. Оваа вакцина, посочува компанијата, е инјектирана врз 1,5 милијарда лица ширум светот, вклучувајќи и повеќе од 64 милиони Германци.

ЕМА тврди дека вакцината е безбедна и дека во првата година од пандемијата помогнала да се спасат речиси 20 милиони животи ширум светот. ЕМА, сепак, признава дека по вакцинацијата со Comirnaty постои мал ризик од развој на миокардитис и перикардитис, два вида на воспаление на срцето, и тие најмногу ги погодуваат младите мажи.

Агенцијата досега има добиено околу 1,7 милиони поплаки за несакани ефекти кои се појавиле по примањето на вакцината против Ковид-19. Станува збор за 0,2 случаи на 100 применети дози.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 5 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 6 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 8 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 10 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 11 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 12 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 12 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 14 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 15 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена