Поврзи се со нас

Вести

Вучиќ: Најверојатно од 1 јануари единствени работни дозволи за земјите од Отворен Балкан

Објавено

на

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ утрово изјави дека договорот за единствените работни дозволи меѓу земјите во рамките на иницијативата Отворен Балкан најверојатно ќе почне да се применува од 1 јануари идната година и дека останува да се завршат само некои технички прашања, јави дописникот на МИА од Белград.

Тој за РТС од Тирана изјави дека затоа денеска ќе се донесат одлуки за поврзување на електронски и други системи.

Запрашан што е направено и колку се променило од претходната средба на Отворен Балкан во Белград во ноември, Вучиќ кажа дека многу се променило и оти сите тимови донеле одлуки брзо и ефикасно.

-Синоќа разговаравме и со господинот (Димитар) Ковачевски, кој треба да биде нов премиер на Северна Македонија и тој е посветен целосно за отворен Балкан и ќе продолжиме тоа да го работиме. Ова го правиме со многу верба и енергија, бидејќи знаеме дека така ќе им олесниме на нашите граѓани, кажа Вучиќ.

Тој изјави дека синоќа разговарале со некои албански бизнисмени кои сакаат да инвестираат пари во Србија и да отворат рибни ресторани во Србија.

-Луѓето се многу среќни што можат да учествуваат во тоа, кажа Вучиќ, додавајќи дека голем број српски бизнисмени се заинтересирани за албанскиот пазар и инвестиции.

-Горд сум што можам да им помогнам, а би сакал и сите други да ни се придружат. За нас би било страшно важно тоа да биде БиХ, се разбира и Црна Гора и приштинскиот дел. Посебно за БиХ, бидејќи денеска ќе зборуваме за тоа како преку електронско поврзување да се добијат попусти за граѓаните на Отворен Балкан. Ако имате попуст за граѓаните на Скопје, како е можно да немате попуст за граѓаните на БиХ, праша Вучиќ.

На прашањето да Отворен Балкан е отворен за Сараево, Подгорица и Приштина, која е поентата ако нема одговор од нив, Вучиќ кажа дека тоа е нивен избор.

-Наше е секогаш да повикаме, но ние не застануваме и не сме незадоволни од самите себе. Толку многу веруваме во тоа што го правиме и знаеме дека тоа ќе им донесе толку многу добро на граѓаните на Северна Македонија и Албанија и Србија, тоа го правиме со толку многу енергија и убедување, што моето прашање е како некој во БиХ или Црна Гора ќе објасни зошто нивните граѓани плаќаат повеќе од граѓаните од Велес, Валона или Србија. Тие мислеа дека тоа е некаква политичка игра, а сега кога ќе имаме бенефиции и корист ќе биде поинаку, кажа Вучиќ и додаде дека мора да се разговара и за увоз на енергетски капацитети, бидејќи сме премали.

За палењето на српското знаме синоќа во Тирана, Вучиќ  оцени дека „албанската држава реагирала навремено и одговорно.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 11 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 15 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 17 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 20 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 21 час

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 22 часа

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во жена кај Врапчиште, две лица се обиделе да го прикријат автомобилот

Вестипред 2 дена

Лога: Очекуваме релативно брза екстрадиција на Палевски од Турција

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 5 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена