Поврзи се со нас

Технологија

Инстаграм со нови рестрикции и „тивок режим“

Објавено

на

Кога се борите да заспиете, честопати може да биде примамливо да посегнете по телефонот и да почнете да “скролате” низ Инстаграм. Ова ќе се промени, благодарение на најновото ажурирање.

Компанијата Мета, која ги поседува Инстаграм и Фејсбук, објави две нови алатки со кои сака да им помогне на тинејџерите, а и на сите други корисници подобро да го организираат своето време на апликациите.

Ажурирањето е дизајнирано да им овозможи на младите луѓе да имаат контрола врз нивните искуства на интернет, а родителите да имаат алатка што можат да ја користат за поддршка на одлуките на нивните тинејџери, се вели во соопштението на Мета.

Со функцијата Quiet Mode, корисниците на Instagram можат да изберат да одморат, да учат, да спијат или на друг начин да се исклучат од апликацијата. Кога ќе излезете од тивок режим, апликацијата ќе ви даде преглед на она што сте го пропуштиле за време на паузата.

Тинејџерите ќе видат и известување доколку поминале 20 минути на апликацијата Фејсбук. Исто така, се тестира нова препорака за Инстаграм, која ќе им предложи на тинејџерите да ја исклучат апликацијата доколку ноќе ја гледаат содржината на Reels.

Ќе биде достапен и нов статус „во тивок режим“, под името на профилот на Инстаграм, за секој да може да го види и да не го вознемирува корисникот.

Тивкиот режим веќе е достапен во некои земји, а наскоро ќе биде достапен и за корисниците на глобално ниво.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 10 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 11 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 13 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 15 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 16 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 17 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 19 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 20 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена