fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

За празничниот период дополнителни патролни служби во Гостивар и Тетово

Објавено

на

Со доаѓањето на времено вработените од странство на поширокото полошко подрачје забележително се зголеми сообраќајната фрекфенција, како во градските средини, така и на автопатот и околните регионални и локални патишта.

Секторот за внатрешни работи Тетово апелира до сите учесници во сообраќајот, пред се до возачите на моторни возила да бидат крајно внимателни и да ја прилагодат брзината според условите на патот. Покрај ова, се апелира, исто така, возачите од ова подрачје максимално да ги почитуваат правилата и прописите кои се однесуваат на паркирањето и да не ги паркираат возилата во таканаречени двојни редови, зашто на тој начин создават метеж кој го отежнува нормалното и безбедно движење на другите учесници во сообраќајот.

Секторот за внатрешни работи Тетово предупредува дека секое непочитување на знаците, правилата и прописите  законски ќе се санкционира со изготвување на соодветни поднесоци или со исклучување од сообраќај, зависно од видот и карактерот на направениот прекршок. На оние кои деновиве планираат да патуваат кон Попова Шапка или Маврово им се советува задолжително да поседуваат адекватна зимска опрема, зашто се најавуваат снежни денови и пониски температури.

Од СВР Тетово наведуваат дека веќе се засилени контролните и други мерки и активности, планирани во овој период од годината, кои во пресрет на празниците дополнително ќе се интензивираат со ангажирање на поголем број патролни служби низ Тетово и Гостивар, и целиот регион.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!