Поврзи се со нас

Македонија

Запленети 60 килограми марихуана вредна над 250.000 евра

Објавено

на

Мобилните тимови на Царинската управа вчера на граничниот премин Деве Баир запленија 60 килограми марихуана наменета за европскиот пазар.

„Со ова е спречен меѓународен канал на нелегална трговија со дрога. Проценетата вреднос на запленетата дрога на нелегалниот пазар е од 240 до 300 илјади евра.“, соопшти управата.

Вчера во попладневните часови на излез од државата, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи од Секторот за контрола и истраги, при вршење на царинска контрола на автомобил со романски регистарски ознаки управувано од романски државјани, во специјално направени бункери во возилото открија 64 пакети марихуана со вкупна тежина од 60 килограми.

Дрогата и возилото се одземени, а лицата се приведени и предадени на Одделението за истраги на понатамошна постапка.

До надлежното Основно јавно обвинителство против двете лица е поднесена кривична пријава и за истите е одредена мерка притвор.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена