Поврзи се со нас

Спорт

Заврши регуларниот дел од првенството, КК Гостивар осмопласиран

Објавено

на

Со одигрување на натпреварите од 22-то коло кое се одигра викендов, официјално заврши регуларниот дел од сезоната 2023/24 во Првата македонска кошаркарска лига, со што се потврди и конечниот распоред на табелата.

Градските ривали МЗТ Скопје и Работнички со ист број на бодови ја делат првата позиција, поради подобриот скор во меѓусебните дуели „штрковите“ ја зазедоа пол-позицијата која носи предност од домашен терен во понатамошниот тек на доигрувањето.

Екипата на КК Гостивар во оваа конкуренција се најде на осмото место на табелата, со 8 победи (Пелистер, Чаир, Академија ФМП, Кожув, по двапати Охрид и Вардар) и 14 порази, го оствари најлошиот пласман од кога клубот се врати на кошаркарската мапа во Првата лига. „Бело-сините“ имаа регуларен дел од првенството кој што-поскоро треба да се заборави, покрај лошите резултати гостиварци дозволија да се загуби и публиката во Младост, како и силната репутација на клубот која е градена децении наназад.

Но, се ова не мора да биде така! Со натпреварувачкиот модел кој го воведе КФМ од оваа сезона и поделбата на лигата по регуларниот дел на две групи плеј-оф и плеј-аут, КК Гостивар како осмопласиран се најде помеѓу екипите кои ќе разигруваат за титула, па така избраниците на Јорданчо Давитков ќе имаат уште најмалку три натпревари во кои имаат можност да го поправат впечатокот.

Плејофот треба да започне следниот викенд, за првпат ќе се игра до три добиени натпревари, по систем 2 дома – 2 гости – 1 дома, КК Гостивар како осмопласиран за противник во четвртфиналето го има првопласираниот МЗТ Скопје (Пар 1), второпласираниот Работнички ќе се сретне со Феникс 2010 (Пар 2), КК Пелистер ќе разигрува со Еуроникел (Пар 3) како и КК Чаир со ТФТ Скопје (Пар 4).

Во полуфиналето се среќаваат подобрите од (Пар 1) – (Пар 4), односно (Пар 2) – (Пар 3).

Во борбата за опстанок играат Кожув, Академија ФМП, КК Охрид и КК Вардар.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 11 минути

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 1 час

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 2 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 4 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 6 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 7 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 8 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 19 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 20 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена