Поврзи се со нас

Спорт

Познати сите учесници на ЕУРО 2024

Објавено

на

Репрезентацијата на Грузија направи неверојатен успех и за првпат во својата историја ќе игра на едно Европско првенство.

Со одигрување на трите последни бараж натпревари од синоќа познати се сите учесници на Европското фудбалско првенство 2024. Дваесет репрезентации пласман изборија врз основа на резултатите од квалификациите, три преку плејофот од Лигата на нации, а автоматско учество доби домаќинот Германија.

После осум квалификациски обиди и уште два преку Лига на нации, Грузија успеа за прв пат по осамостојувањето да влезе во најелитното европско фудбалско друштво откако во бараж финалето од Лига на нации на пенали ја совлада Грција.

Целосен состав на групите на завршниот еврошампионат:

Група А: Германија, Шкотска, Унгарија, Швајцарија.
Група Б: Шпанија, Хрватска, Италија, Албанија.
Група Ц: Словенија, Данска, Србија, Англија.
Група Д: Полска, Холандија, Австрија, Франција.
Група Е: Белгија, Словачка, Романија, Украина.
Група Ф: Турција, Грузија, Португалија, Чешка.

Евро 2024 ќе се одржи во 10 градови во Германија од 14 јуни до 14 јули. Во воведниот натпревар Германците ќе играат против репрезентацијата на Шкотска, средбата ќе се одржи во Минхен. Финалето на турнирот ќе се одржи во Берлин.

Актуелен европски шампион е селекцијата на Италија.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 4 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 5 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 6 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 17 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Здравје и убавинапред 18 часа

Дали замрзнатото овошје и зеленчук е исто толку добро како и свежото?

Македонијапред 20 часа

Втор повик за грантови за модернизација во земјоделие

Гостиварпред 21 час

Лишен од слобода 19-годишник осомничен за кражба на добиток во Добридол

Македонијапред 22 часа

Вработените во Шумско ќе го радикализираат протестот! Немаат плати, теренски додатоци…

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена