Поврзи се со нас

Гостивар

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Објавено

на

Со заедничка изложба вчеравечер во гостиварскиот Центар за култура АСНОМ се заокружи годинешното издание на Меѓународната ликовна колонија „Гостивар 2023“. Четириесетина уметници од земјава и Албанија, Турција, Србија, Косово, Хрватска, Црна Гора, Франција, Англија, Америка изминатите неколку дена ги создаваа своите дела во рамки на колонијата, разменуваа креативна енергија и искуства и посетија препознатливи места и природни убавини во гостиварскиот регион. Колонијата по осумнаесетти пат ја организира Здружението на ликовни уметници Драудакум.

„Чест е да се биде домаќин на квалитетни уметници од сите страни на светот, им благодарам за учеството и им посакувам натамошни успеси во творењето. Благодарност и до сите оние кои го поддржуваат одржувањето на колонијата“, кажа меѓу другото на отворањето на изложбата, претседателот на Здружението, Арјан Руфати.

На отворањето свои куси обраќања имаа и претседателот на гостиварскиот Совет Валбон Лимани, Државниот секретар во министерството за култура Валмир Азири, директорот на Центарот за култура Ход Мифтари и професорот Решат Амети.

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

L (1)
L (2)
L (3)
L (4)
L (5)
L (6)
L (7)
L (8)
L (9)
L (10)
L (11)
L (12)
L (13)
L (14)
L (15)
L (16)
L (1) L (2) L (3) L (4) L (5) L (6) L (7) L (8) L (9) L (10) L (11) L (12) L (13) L (14) L (15) L (16)

На сите уметници учесници во колонијата им беа доделени благодарници.

Меѓународната ликовна колонија „Гостивар 2023“ е поддржана од Министерството за култура, Општина Гостивар и Центарот за култура.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена