fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Здравствен инспекторат: При тестирање за ковид да се даде точна адреса на евентуална изолација

Објавено

на

Државниот санитарен и здравствен инспекторат сопшти дека сите лица кои се тестираат на ковид-19 потребно е во лабораторијата да дадат точни податоци за адресата каде ќе ја спроведат изолација (доколку излезат позитивни) ако истата не се совпаѓа со адресата по лична карта. Наведеното се однесува и за лицата контакти на позитивен случај на ковид-19 при нивното анкетирање од страна на епидемиолог од надлежен Центар за јавно здравје.

„Ова е од особено значење при проверките кои ги прави Министерството за внатрешни работи и секое не наоѓање на лицето нададената адреса повлекува покренување на соодветна постапка за која што ДСЗИ нема да презема никаква одговорност.“, се вели во соопштението од инспекторатот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!