Поврзи се со нас

Гостивар

130.000 долари за проекти на невладини во Гостивар, општината влезе во втора фаза на Reload програмата

Објавено

на

Општина Гостивар влезе во втората фаза од Reload програмата на УНДП, преку која ќе се финансираат проекти од невладини организации. За таа цел, обезбедени се вкупно 130.000 долари, а јавниот повик за заинтересираните ќе биде објавен во јануари 2022-ра година.

Денес на состанок со граѓанскиот сектор се одредуваа приоритетите.

„Гостивар заедно со Куманово се единствените општини кои продолжуваат со програмата и во втората фаза. Проектите треба да ги подготват невладините организации за доброто на граѓаните, Ние последните четири години многу инвестиравме во развојот на невладиниот сектор и ова е, исто така во таа насока. Ако имаат убави проекти, ќе добијат финансиска помош да ги спроведат“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

Reload програмата има за цел да ја зајакне партиципативната демократија и интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија.

„Мило ми е што со Гостивар ќе ја продолжиме соработката. Се надевам дека ќе имаме поголема вклученост од граѓанските организации. Во оваа фаза имаме посебен акцент на младински граѓански организации и проекти кои ќе поддржуваат младински иницијативи“, рече Билјана Ѓоргиевска, проектен раководител.

Пари за избраните проекти ќе се издвојат и од општинскиот буџет. Локалната самоуправа ќе учествува со 25% од вкупната сума.

Првата фаза на Reload програмата почна во 2017, а се заокружи лани. Во Гостивар поддршка добија повеќе проекти од различни области.

Втората фаза на програмата ќе трае до 2024 година, до кога треба да се завршат сите активности за кои ќе бидат одобрени финансии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 4 минути

Список на граѓани кои ќе добијат државна помош за справување со енергетската криза

Гостиварпред 1 час

Тинејџерка од горнореканско село пријавена за исчезната

Гостиварпред 3 часа

Настан во Гостивар „Дарувај љубов, за да добиеш љубов“ за децата и лицата со попреченост

Македонијапред 3 часа

Поевтинуваат бензините

Гостиварпред 4 часа

Приведен гостиварец за издржување на затворска казна

Вестипред 4 часа

Kремљ: Ограничувањето на цената на руската нафта нема да влијае на офанзивата на Москва во Украина

Гостиварпред 5 часа

Возило излетало од патот Гостивар-Кичево

Македонијапред 6 часа

Почна исплатата на социјалната помош за ноември

Деца Родителипред 6 часа

Родителите да ги учат децата на љубезност и сочувство

Македонијапред 7 часа

Закани за бомби во пет училишта во Кавадарци

Вестипред 8 часа

Стапуваат во сила ограничувања на цената на руската нафта и европското ембарго

Гостиварпред 8 часа

Облачно време и во текот на следните денови

Спортпред 19 часа

СП2022: „Петлите“ на „Гордиот Албион“ – „Лалињата“ на „Гаучосите“

Гостиварпред 1 недела

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 4 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 4 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Гостиварпред 2 недели

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Украле „швајц“ апарат и го продале во отпад, приведени две лица во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

АА: Патот Маврово-Дебар, пат на смртта. Итно да се интервенира!

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

130.000 dollarë për projekte të organizatave joqeveritare në Gostivar, komunq hyri në fazën e dytë të programit Reload

Објавено

на

Komuna e Gostivarit ka hyrë në fazën e dytë të programit Reload të UNDP-së, përmes të cilit do të financohen projekte nga organizatat joqeveritare. Për këtë qëllim janë parashikuar gjithsej 130,000 dollarë dhe thirrja publike për të interesuarit do të shpallet në janar 2022.

Sot në një takim me sektorin civil janë përcaktuar prioritetet.

“Gostivari së bashku me Kumanovën janë të vetmet komuna që vazhdojnë me programin në fazën e dytë. Projektet duhet të përgatisin organizata joqeveritare për të mirën e qytetarëve. Kemi investuar shumë në zhvillimin e sektorit joqeveritar për katër vitet e fundit dhe edhe kjo është në atë drejtim. Nëse kanë projekte të mira do të marrin ndihmë financiare për t’i realizuar ato”, tha kryetari Arben Taravari.

Programi Reload synon të forcojë demokracinë pjesëmarrëse dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

“Më vjen mirë që do të vazhdojmë bashkëpunimin me Gostivarin. Shpresoj se do të kemi më shumë përfshirje nga organizatat e shoqërisë civile. Në këtë fazë kemi një theks të veçantë në organizatat rinore të shoqërisë civile dhe projektet që do të mbështesin iniciativat rinore”, tha Biljana Gjorgievska, koordinatore e projektit.

Paratë për projektet e përzgjedhura do të ndahen nga buxheti komunal. Vetëqeverisja lokale do të marrë pjesë me 25% të shumës totale.

Faza e parë e programit Reload filloi në vitin 2017 dhe përfundoi vitin e kaluar. Në Gostivar u mbështetën disa projekte nga fusha të ndryshme.

Faza e dytë e programit do të zgjasë deri në vitin 2024, kur duhet të përfundojnë të gjitha aktivitetet për të cilat do të miratohet financimi.

Популарно изминативе 100 дена