Поврзи се со нас

Гостивар

130.000 долари за проекти на невладини во Гостивар, општината влезе во втора фаза на Reload програмата

Објавено

на

Општина Гостивар влезе во втората фаза од Reload програмата на УНДП, преку која ќе се финансираат проекти од невладини организации. За таа цел, обезбедени се вкупно 130.000 долари, а јавниот повик за заинтересираните ќе биде објавен во јануари 2022-ра година.

Денес на состанок со граѓанскиот сектор се одредуваа приоритетите.

„Гостивар заедно со Куманово се единствените општини кои продолжуваат со програмата и во втората фаза. Проектите треба да ги подготват невладините организации за доброто на граѓаните, Ние последните четири години многу инвестиравме во развојот на невладиниот сектор и ова е, исто така во таа насока. Ако имаат убави проекти, ќе добијат финансиска помош да ги спроведат“, рече градоначалникот Арбен Таравари.

Reload програмата има за цел да ја зајакне партиципативната демократија и интеграцијата на Западен Балкан во Европската Унија.

„Мило ми е што со Гостивар ќе ја продолжиме соработката. Се надевам дека ќе имаме поголема вклученост од граѓанските организации. Во оваа фаза имаме посебен акцент на младински граѓански организации и проекти кои ќе поддржуваат младински иницијативи“, рече Билјана Ѓоргиевска, проектен раководител.

Пари за избраните проекти ќе се издвојат и од општинскиот буџет. Локалната самоуправа ќе учествува со 25% од вкупната сума.

Првата фаза на Reload програмата почна во 2017, а се заокружи лани. Во Гостивар поддршка добија повеќе проекти од различни области.

Втората фаза на програмата ќе трае до 2024 година, до кога треба да се завршат сите активности за кои ќе бидат одобрени финансии.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 2 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 2 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 4 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 4 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 6 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 7 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 8 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 10 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 12 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 14 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

130.000 dollarë për projekte të organizatave joqeveritare në Gostivar, komunq hyri në fazën e dytë të programit Reload

Објавено

на

Komuna e Gostivarit ka hyrë në fazën e dytë të programit Reload të UNDP-së, përmes të cilit do të financohen projekte nga organizatat joqeveritare. Për këtë qëllim janë parashikuar gjithsej 130,000 dollarë dhe thirrja publike për të interesuarit do të shpallet në janar 2022.

Sot në një takim me sektorin civil janë përcaktuar prioritetet.

“Gostivari së bashku me Kumanovën janë të vetmet komuna që vazhdojnë me programin në fazën e dytë. Projektet duhet të përgatisin organizata joqeveritare për të mirën e qytetarëve. Kemi investuar shumë në zhvillimin e sektorit joqeveritar për katër vitet e fundit dhe edhe kjo është në atë drejtim. Nëse kanë projekte të mira do të marrin ndihmë financiare për t’i realizuar ato”, tha kryetari Arben Taravari.

Programi Reload synon të forcojë demokracinë pjesëmarrëse dhe integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian.

“Më vjen mirë që do të vazhdojmë bashkëpunimin me Gostivarin. Shpresoj se do të kemi më shumë përfshirje nga organizatat e shoqërisë civile. Në këtë fazë kemi një theks të veçantë në organizatat rinore të shoqërisë civile dhe projektet që do të mbështesin iniciativat rinore”, tha Biljana Gjorgievska, koordinatore e projektit.

Paratë për projektet e përzgjedhura do të ndahen nga buxheti komunal. Vetëqeverisja lokale do të marrë pjesë me 25% të shumës totale.

Faza e parë e programit Reload filloi në vitin 2017 dhe përfundoi vitin e kaluar. Në Gostivar u mbështetën disa projekte nga fusha të ndryshme.

Faza e dytë e programit do të zgjasë deri në vitin 2024, kur duhet të përfundojnë të gjitha aktivitetet për të cilat do të miratohet financimi.

Популарно изминативе 100 дена