Поврзи се со нас

Македонија

Не смеат да поскапат и оризот, јајцата и тестенините-Владина одлука за замрзнување на цените

Објавено

на

Владата на денешната седница ја дополни Одлуката за определување највисоки цени на одделни производи во трговијата на големо и трговијата на мало со три нови основни прехранбени производи ориз, јајца и тестенини.

Согласно одлуката, цените на овие производи се замрзнуваат на ниво на цените до 1 декември и ќе важат до 31 јануари 2022 година, со цел да се превенираат евентуалните поскапувања на основните прехранбени производи, соопшти владината прес служба.

Претходно, Владата ги замрзна цените на лебот, шеќерот, брашното – тип 400; сончогледовото масло за јадење, млекото, свежото месо и сувомесните производи, сирењето и урдата.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Спортпред 13 часа

Тајсон Фјури и Олександр Усик по 25 години ќе боксуваат за шампион во тешка категорија

Избори 2024пред 15 часа

ДИК: Прегласување и разрешени избирачките одбори во избирачките места 1470/1, 1470, 1194, 1202, 1844, 1272 и 2101

Гостиварпред 18 часа

Поставени нови иновативни корпи за отпушоци во центарот на Гостивар

Здравје и убавинапред 21 час

Светски ден на ретката болест порфирија

Спортпред 2 дена

Мбапе ќе потпише 5-годишен договор со Реал и ќе зема 15 милиони евра годишно плата

Македонијапред 2 дена

УЈП ги потсетува граѓаните да ги проверат своите годишни даночни пријави за 2023

Гостиварпред 2 дена

Генералка викенд 2024 – Гостивар заеднички исчистен на неколку локации

Гостиварпред 2 дена

Советот на Општина Гостивар одобри јавно-приватно партнерство за поставување соларни панели на општински објекти

Гостиварпред 2 дена

Приведен жител на Дебреше поради закани и кражба на мобилен телефон

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Nuk guxojnë të shtrenjtohen edhe orizi, vezët dhe brumërat- Vendim i Qeverisë për ngrirje të çmimeve

Објавено

на

Në seancën e sotme, Qeveria ka plotësuar Vendimin për përcaktimin e çmimeve më të larta të produkteve të caktuara në tregtinë me shumicë dhe pakicë me tri produkte të reja bazë ushqimore, oriz, vezë dhe brumërat.

Sipas vendimit, çmimet e këtyre produkteve do të ngrihen në nivelin e çmimeve deri më 1 dhjetor dhe do të jenë të vlefshme deri më 31 janar 2022, për të parandaluar rritjet e mundshme të çmimeve të produkteve ushqimore bazë, tha shërbimi për shtyp i qeverisë.

Më herët qeveria ngriu çmimet e bukës, sheqerit, miellit – tip 400; vaj luledielli ushqimor, qumësht, mish të freskët dhe produkte të mishit, djathë dhe gjizë.

Популарно изминативе 100 дена