Поврзи се со нас

Гостивар

Ахмети во Гостивар: Скенирање на секој политичар за да одиме напред, Западот не дозволува анархија

Објавено

на

„Власта не корумпира, стравот корумпира, стравот од губење на власта. Да бидеме попосветени, да бидеме поангажирани, не само на телевизиските екрани и дебати, туку и со конкретна активност и посветеност и борба против криминал и корупција, бидејќи има и такви кои велат дека се плашат да не ја загубат власта, а потоа прават лоши работи.“, истакна на вечерашната средба со граѓани во Гостивар претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Лидерот на Демократската Унија за интеграција во своето обраќање истакна дека е неопходен ветинг, а се осврна и на евоинтеграциските процеси.

„Зошто бараме проверка? Да престанат сите гласини и да им дозволиме на органите на правдата да бараат одговорност од оние кои ја злоупотребуваат довербата. Ги повикуваме другите страни да најдат заеднички пат за нужно да го почнеме ветингот и чесно да го завршиме, затоа што така можеме да одиме напред со скенирање на секој политичар, секој законодавец и спроведувач на законот и секој функционер од централно до локално ниво. Западот не дозволува анархија, нема анархија на Запад, анархистите се мали групи кои кршат прозорци и обојуваат институции. Политичките партии имаат должност да ја едуцираат масата, затоа што оваа држава е силна со Македонци и Албанци со достоинство и сила, ексклузивност во оваа држава немаат партии. Не сме далеку од членството во ЕУ, но мораме да си ја завршиме домашната задача и ова зближување се одвива на долги растојанија и задачите не се толку тешки како поставување стандарди, владеење на правото, борба против криминалот и корупцијата и победуваме,“, рече Ахмети.

На средбата зборуваа и првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, претседателот на огранокот на партијата во Гостивар, Валдет Џафери и пратеничката Арта Билали Зендели.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 час

25 годишна жена го пријавила партнерот за напад на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Економското училиште во Гостивар домаќин на полуматурантите-Презентирани можностите, бенефитите и условите

Македонијапред 4 часа

Според ДЗС просечната нето плата во март била 40.496 денари

Гостиварпред 5 часа

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Акциска контрола во Гостивар, санкционирани 12 пешаци

Македонијапред 6 часа

Сиљановска Давкова ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан на одбележување на Денот на сесловенските просветители

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

Прегласување во седум избирачки места за Парламентарните избори 2024

Гостиварпред 20 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 1 ден

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена