Поврзи се со нас

Гостивар

Активности во Гостивар за подобар живот на лицата со посебни потреби

Објавено

на

Гостиварската локална самоуправа во соработка со невладиниот сектор идниот период ќе спроведува низа активности за подобрување на условите за живот на лицата со посебни потреби. За проблемите и предизвиците со кои се соочува оваа категорија на граѓани, денес се дискутираше на јавна дебата, организирана од општинскиот Сектор за социјални дејности, а на која учествуваа претставници на граѓански здруженија и на училиштата.

Претходно беше потпишан Меморандум за соработка со Здружението за промоција и развој на инклузивно општество „Инклузивa“ од Куманово.

„Меморандумот го одразува процесот на преземање заеднички активности за унапредување, промовирање и развој на инклузивна заедница, подобар квалитет на живеење и остварување на загарантираните права на децата/лицата со попреченост и нивните семејства во општина Гостивар. Страните ќе се заложат за целосно спроведување на процесите и подобрување на услугите, што генерално ќе придонесе за подобрување на квалитетот на живеење на оваа група граѓани.“, информираше градоначалникот, Арбен Таравари.

Претседателката на здружението, Благица Димитровска истакна дека активностите ќе бидат во насока на создавање на инклузивна општина.

„Меморандумот е основа за заеднички придонес за создавање на инклузивна општина кадешто децата и лицата со попреченост и нивните семејства ќе имаат еднакви услови како и сите граѓани. Планирани се многу активности, работилници преку кои ќе се зацврстуваат вештините на општинските структури и невладините организации за да може да ги остварат загарантираните права со закон за лицата со попречености. Во Гостивар наидовме на отвореност за соработка и се надеваме дека така ќе биде и во иднина и дека тоа ќе се надоградува. За да кажеме дека имаме инклузивна општина, треба граѓаните со попреченост да имаат исти права и услови како и сите други граѓани, почнувајќи од предучилишна возраст, образованието, понатаму вработувањето, социјалните услуги итн.“, изјави Димитровска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 8 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 9 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 10 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 10 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 11 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 13 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 14 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 14 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 16 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 16 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 17 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 18 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 19 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 4 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена