Поврзи се со нас

Вести

Албанија го укина полицискиот час

Објавено

на

  • Shqip

Албанскиот технички комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи да се укине полицискиот час, воведен во средината на ноември 2020 година, кој траеше од 23 до 6 часот.

По направената процена на епидемиолошката состојба во земјата сè уште останува во сила мерката за носење заштитна маска во затворени простории и на места каде што не може да се одржи растојание.

-Во земјава има постојано подобрување. Се укинува полицискиот час, останува мерката заразените да останат изолирани пет дена, носењето заштитна маска во затворени простории и каде што не може да се одржува растојание. Подобрувањето на оваа состојба доаѓа од процесот на вакцинација. Мораме со интензитет да продолжиме со овој процес и да почнеме со имунизација и на деца над 12-годишна возраст, информираше Мира Ракацоли, претседателка на Комитетот и заменик министерка за здравство.

Исто така во сила останува и мерката со која за влез во земјата треба да се поседува цертификат за примени две дози вакцина, како и онаа со која на спортски и килтурен настан или други собири се дозволува исполнетост од 30 отсто од капацитетот.

Ракацоли рече дека последната недела од февруари забележано е намалување на новите случаи на заразени со Ковид-19 во земјата и оти во моментов има 2.211 активни случаи, од нив 50 се хоспитализирани при што 70 отсто во тешка состојба.

Според неа од почетокот на пандемијата во март 2020 година во земјата направени се 1.745.320 тестови, вирусот е потврден кај 271.702 лица, закрепнале 266.010 додека починале 3.472 лица.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 2 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Здравје и убавинапред 2 недели

Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

Гостиварпред 1 недела

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 1 недела

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 6 дена

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Занимливостипред 2 недели

Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

Гостиварпред 2 недели

Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Вестипред 3 часа

За поголема безбедност на туристите во Албанија воведени полициски патроли на велосипеди и 29 здравствени центри

Гостиварпред 5 часа

Загина 24 годишно момче во несреќа на патот Гостивар-Кичево

Здравје и убавинапред 5 часа

Совети за заштита од Сонцето и опасностите по кожата

Гостиварпред 6 часа

Уапсена 29 годишна девојка утрово во Гостивар

Рецептипред 7 часа

Десерт за денес: Сочен колач со цреши

Македонијапред 7 часа

Средба Ковачевски – Мицкоски за францускиот предлог

Здравје и убавинапред 8 часа

Вежба делотворна против целулит

Занимливостипред 19 часа

(ВИДЕО) Футуристички хотел над облаците кој ќе може да прими 5.000 гости

Гостиварпред 20 часа

Физички напади во Гостивар и во Беловиште

Македонијапред 21 час

Протест пред Владата со повик да не се прифати францускиот предлог

Гостиварпред 22 часа

Во Гостивар приведени двајца мажи и 36 годишна жена

Спортпред 1 ден

Бесплатен влез за дуелот на македонската кошаркарска репрезентација со Украина

Гостиварпред 1 ден

Во понеделник старт на Летното училиште за деца во Гостивар: Лето без мобилен, со разни активности!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена