Поврзи се со нас

Гостивар

Амбасадорката на Британија Галовеј во посета на Гостивар

Објавено

на

Амбасадорката на Велика Британија, Рејчел Галовеј денес ја посети Општина Гостивар и оствари средба со градоначалникот Арбен Таравари.

На средбата се разговараше за состојбата со ковид пандемијата, поддршка на проекти и активности, функционирањето на локалната самоуправа, евро-атланските интеграции и друго.

„Чест ми е што во нашата општина ја имаме Амбасадорката Галовеј. Разговаравме за многу теми, за пандемијата со Ковид 19 и справувањето со состојбите, проектите што ги реализира општината и тие што се планирани до крајот на нашиот мандат, како и поддршката што ја имаме од нашите пријатели Велика Британија“, рече градоначалникот.

Амбасадорката Галовеј по средбата изрази особено задоволство што во Гостивар се спроведуваат проекти и активности коишто се насочени кон поддршка на младите.

Имав можност да се запознаам со состојбите и справувањето со ковид кризата во Гостивар. Со градоначалникот направивме интересен разговор околу тоа штоопштината прави за да ги поддржи граѓаните, особено младите кои на некој начин се најпогодени од пандемијата и ситуацијата во земјата. Среќна сум што и ние како Амбасада можеме да работиме заедно со невладини организации во Гостивар за поддршка на младата популација. Исто така, изразувам задоволство што овде функционира младински центар, еве се прави и спортски центар“, изјави Галовеј.

Британската Амбасадорка во Гостивар имаше средба и со членови на општинскиот Совет, а најави дека во текот на денот ќе ја посети и природната гордост на подрачјето, пештерата „Убавица“ во Ѓоновица.

Денешната беше втора официјална посета на Галовеј во Гостивар.

 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 32 минути

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 1 час

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 3 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена