Поврзи се со нас

Гостивар

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Објавено

на

Поддршка на Евроинтеграциите на земјава, борбата против корупцијата и креирањето на економски можности се приоритетите кои ги наброја Амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер при денешната посета на Гостивар. Амбасадорката учествуваше на дискусија „Ајде да зборуваме за предизвиците и иднината на Северна Македонија“, што се одржа во Центарот за млади и заедницата.

„Бев во Северна Македонија од 2010 до 2013-та година, среќна сум што стекнав толку пријатели. Во однос на прашањето што направила земјата од тогаш до сега, најпрво сакам да ја споменам промената на името, да, тоа беше тешка одлука и непопуларна меѓу граѓаните, но затоа сега Северна Македонија е нов и важен член на НАТО. Како приоритет за Американската Амбасада е да пружиме  поддршка и охрабрување за понатаму, за патот кој следи, главната цел, а тоа е патот кон Европската Унија. Друг топ приоритет ни е борбата против корупцијата, сите знаеме дека корупцијата постои, а од фитбекот од граѓаните видовме дека тоа е голем проблем. Исто така, би сакале да најдеме пат да креираме економски можности за младите, да ја гледаат својата иднина овде, а не да мислат дека мора да заминат од државата за подобра иднина. Иселувањето на младите е голема загуба за земјата“, кажа Агелер.

Извршниот директор на Democracy Lab, во чии рамки функционира Центарот, Сефер Селими рече дека ваквите настани се добра можност граѓаните да го кажат своето мислење и ставови.

„Овој формат на панел дискусии е создаден за граѓаните, особено младите да дискутираат со претставници на власта, но и други јавни личности и да ги споделуваат нивните видувања на различни теми или прашања што не‘ засегаат како општество.“, рече Селими.

Агелер претходно направи прошетка низ Гостивар придружувана од градоначалникот Арбен Таравари и претседателот на Советот, Валбон Лимани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Што, како, каде?!пред 45 минути

30 гратис влезници за концертот на Харис Џиновиќ во Европа Гарден

Гостиварпред 2 часа

Денови на жалост во Маврово Ростуше и парична помош за погодените од земјотресот

Гостиварпред 4 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 5 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 6 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 7 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 8 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 9 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 10 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 10 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 11 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 12 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 12 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена