Поврзи се со нас

Гостивар

Амети: Се бориме за повисоки плати и покривање на патните трошоци, просветните работници не се ценети во денешно време

Објавено

на

„Платите во просвета се покачија во два наврати, за вкупно 18 %. Со тоа веќе го исполнивме барањето што го имавме со штрајкот кој го организиравме 2022-ра година. Последниот договор (меѓу Влада и Сојуз на синдикати) што беше потпишан, за нас како  СОНК не е прифатлив поради тоа што ние првенствено бараме усогласување на платата со зголемувањето на минималецот, а потоа секако и да се покачи. Ние бараме зголемувањето да биде околу 14 %. По тоа што го слушнав од репрезентативниот синдикат ССМ, тие зголемувања треба да ги бараме преку гранските синдикати. Ние како СОНК, треба да ги бараме преку Министерствата за образование, за труд и социјала и за култура кои ги претставуваме. Веќе се состанавме со министрите за финансии и за образование, за да видиме од септември да имаме нешто повеќе зголемување, од тоа што го имаме до сега. За нас е прифатливо тоа К-15, определено на 30% од просечната плата. Се бориме со колективниот договор да се покријат патните трошоци, барем за оние наставници кои патуваат од една во друга општина. Ние тука ги имаме многу што патуваат од Гостивар во Маврово-Ростуше или од Врапчиште во Гостивар, барем ним да им се покријат трошоците“, изјави Тафа Амети, потпретседател на СОНК на Македонија и претседател на СОНК за регион Гостивар, во емисијата на Gostivarpress.mk „Минути за секого“.

На прашањето дали професијата просветен работник е ценета во денешно време, дали е доволно вреднувана, Амети одговори: „Не се ценети од страна на учениците, ни од родителите, ниту од самото општество. До толку, што денес никој не сака да оди да студира за да биде наставник, професор. Не се пресудни само платите, туку и самото место на учителот, наставникот, професорот во општетсвото. Не си ценет, како што е ценет еден доктор на пример, или инженер кои ги створил самиот наставник. Верувајте не можете да убедите ни еден ученик да оди да студира да биде просветен работник“.

Целата емисија:

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 7 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 8 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 10 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 12 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 13 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 14 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 17 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена