Поврзи се со нас

Вести

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Објавено

на

Некои апарати во домаќинството, како што се полначи или конзоли за игри може да донесат дополнителни трошоци кога се приклучени, иако се вон употреба. Следат неколку совети кои може да заштедат пари кога станува збор за сметките за струја.

Фрижидер / замрзнувач

Бидејќи фрижидерот и замрзнувачот треба постојано да се вклучени, не е изненадување тоа што повеќе од 12 отсто од енергијата на домаќинство се троши само за овој апарат. Очигледно, не може да се исклучи фрижидерот кога не се користи, но постојат начини тој да работи што е можно поделотворно. Редовното чистење на фрижидерот, внатре и надвор, е наједноставниот начин за тоа.

Полначи

Иако непотребното оставање празен полнач вклучен во струја можеби не е најскапото нешто, и тоа додава непотребни трошоци.

Телевизор

Истражување од 2021 година покажа дека 98 отсто од британските домаќинства го оставаат телевизорот во „мирување“, а и погрешно претпоставуваат дека исклучувањето со далечинскиот управувач целосно ја исклучува струјата, објави порталот „Кликс“.

Конзоли за видеоигри

Овие уреди за рекреација често и вообичаено се оставаат вклучени исто толку често како и телевизорите и често се занемаруваат. Проверувањето дали тие се целосно исклучени може да заштеди значителна сума пари годишно.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 ден

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 2 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 3 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 3 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Како да се реши сообраќајниот хаос во Гостивар? Гужви по улиците, паркира кој каде сака…

Видео емисиипред 3 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 2 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена