Поврзи се со нас

Гостивар

„Атласот на тајните“ нова книга под авторски потпис на гостиварецот Дејан Крстески

Објавено

на

  Деновиве од печат излезе романот „Атласот на тајните“, петто книжевно дело на авторот Дејан Крстески. Се работи за возбудлив психолошки роман на околу 330 страници, со неочекуван пресврт во крајот.

  За новата книга, писателот вели: – „Атласот на тајните“ е сложен роман, односно за роман во роман, книга во книга… кои наизменично го градат стеблото на приказната. И двете целини ги напишав во различен манир, а она што ги обединува е секако длабоката анализа на ликовите која за мене како автор беше од опсесивен интерес. Во однос на приказната нема да откривам ништо, бидејќи не би сакал да влијаам врз сујективното доживување на секој што ќе ја прочита оваа книга. Јас често велам дека станува збор за психолошки роман, но несомнено во него се забележува една еластачност на жанровите кои се обединети. Истовремено сум среќен и возбуден затоа што овој роман ќе се најде наскоро во рацете на читателите. Не само поради тоа што е работен долго време, туку и затоа што нудам една поинаква приказна, поинаква реалност која ќе ги отвори вратите кон подоброто себеспознавање.

  Во рецензијата за романот, поетесата и новинар Љупка Антеска меѓу другото наведува: „Додека го читате „Атласот на тајните“ на моменти ќе ве полазат морници од сознанието што сè може да се најде во човековата душа и колку е таа безгранично сложена. Ќе ве натера да погледнете и во самите себе си, а веројатно пошироко да ги отворите очите и за оние околу вас. Но, многу е важно што ова е роман кој раскажува за човекот, на едноставен начин успева да го раслои, да посочи кон мрачните страни од кои секој поединец бега, а истовремено не е роман кој суди и вперува прст.“

  Најновото дело на Крстески наскоро ќе биде промовирано во Гостивар.

  Дејан Крстески е роден во Скопје, 1986 година. Дипломирал македонски јазик и книжевност на филолошкиот факултет и психологија на филозофскиот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Автор е на збирките раскази „Поглед кон небото“ и „Чист хероин“, и на стихозбирките Луѓе без лица“ и „Херои од хартија“. Добитник е на повеќе литературни награди и признанија, меѓу кои и првата награда на интернационалниот поетски фестивал „Мелнички вечери на поезијата 2020“.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Здравје и убавинапред 38 минути

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 3 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 4 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 5 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 6 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 7 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 8 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 8 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 9 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 11 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 12 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Технологијапред 23 часа

  Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

  Вестипред 5 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Спортпред 2 недели

  Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!