Поврзи се со нас

Спорт

Бајиќ: Шпанците нè „прочитаа“

Објавено

на

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Драган Бајиќ истакна дека поразот од светскиот првак Шпанија (65:94) на стартот од мундијалските квалификации е реален одраз на квалитетот меѓу двете селекции.

– Сакам да им честитам на Шпанците за заслужената победа, а и да се заблагодарам на публиката за поддршката. Од играта во првото полувреме сум доста задоволен, но она што го најавив и пред натпреварот е за квалитетот на противникот. Тоа и се покажа на теренот во вториот дел од натпреварот.“, изјави Бајиќ на синоќешната прес -конференцијата по натпреварот.

– Почнавме да играме брзоплето и се изгубивме на теренот. Си дозволивме да изгубиме топки и Шпанија да добие лесни поени. Мислам дека тие во вториот дел влегоа многу поагресивно. Ги ’прочитаа‘ нашите проблеми и знаеја лесно да одговорат, но тоа е силниот состав од калибарот на Шпанија. Резултатот од овој натпревар не е важен, важен е карактерот на играчите кои се доста борбени. Во периодот што следи мора да најдеме решение за проблемите кои ги воочивме денес и да го градиме тимот за тоа што не очекува во периодот што следи како за овие квалификации за Светското Првенство, така и за Евробаскет, додаде македонскиот селектор.

Бајиќ посебно ја истакна добрата игра во македонскиот дрес на тинејџерот Теодор Симиќ, и наведе дека во националниот тим има потенцијал за добри резултати во иднина.

– Не е убаво да се изгуби натпревар, но треба да бидеме реални за составите на двата тима. Ги предупредив играчите уште во соблекувалната за цврстината на нивната одбрана, на играчите кои играат во Уникаха и во Валенсија. Знаев дека ако сакаме да го добиеме Тео Симиќ како играч мора да му дадеме шанса. Не само со него, туку и со другите играчи кои се млади и потенцијални за националниот тим. Во екипата владее позитивна атмосфера и среќен сум што сум дел од неа, рече Бајиќ на прес-конференцијата.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 46 минути

ИНТЕРВЈУ со поетот Илкер Јусуф, по повод Светскиот ден на поезијата

Гостиварпред 1 час

Приведени две жени во Гостивар, поради сомнение за повеќе сторени измами

Вестипред 1 час

Економските односи главна тема на разговорите меѓу Путин и Си, се очекува потпишување два големи договора

Македонијапред 1 час

Со одлука на НП „Шар Планина“ се забранува користењето ратраци за скијачки тури

Вестипред 3 часа

Прележаните од ковид со зголемен ризик од болести на желудникот и цревата

Занимливостипред 16 часа

(ВИДЕО) Дали сте слушнале за „прстот на судбината“? Природен феномен кој сè што ќе допре го претвора во мраз – и го убива!

Вестипред 18 часа

Апарати во домот кои трошат најмногу струја кога се вклучени, а не ги користите

Вестипред 20 часа

Цените на гасот во Европа на најниско ниво во последните 18 месеци

Гостиварпред 21 час

Над 60 казнети за брзо возење во Гостивар при вчерашната акција

Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена