fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Без примени вакцини не може упис на првачиња

Објавено

на

Министерството за здравство преку соопштение денес потсети дека при упис на децата во прво одделение во основните училишта, родителот е должен да достави потврда за примените задолжителни вакцини за детето, издадена од надлежна здравствена установа. „Станува збор за обврска пропишана со член 46 став (2) од Законот за основното образование. Здравствените установи не смеат да издаваат потврди ако детето не ги примило задолжителните вакцини. Потврдите кои се приложуваат при упис на дете во основно училиште се издаваат во здравствените домови каде што има вакцинални пунктови и истите се бесплатни.“, стои во соопштението од Министерството.

Здравствените власти информираа и дека во Службен весник бр. 85 од 30 април 2019 година,  објавени се измените и дополнувањата донесени од министерот за труд и социјална политика на правилникот за водење на педагошката документација и евиденција во детска градинка и центар за ран детски развој, со кој сега се прецизира дека при упис на дете во градинка, задолжително се приложува потврда за неговиот вакцинален статус, и без оваа потврда детето не може да биде запишано во предучилишна установа.

Во потврдата треба да стои дека детето ги примило сите вакцини кои се предвидени според вакциналниот календар.

Заострените правила и мерки се во рамки на активностите кои се преземаат поради прогласената епидемија на морбили (мали сипаници) во целата земја.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!