Поврзи се со нас

Гостивар

Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

Објавено

на

  Денес во гимназијата во Гостивар започна бојкот на наставата во паралелките на турски јазик. Како што појаснија професорите, причината е затворањето на една паралелка на турски јазик во прва година. Наместо три, како што било пракса до сега, годинава формирани се 2 паралелки. Со оглед дека се бележи зголемен број на ученици, кратењето на паралелката тие го сметаат како дискриминација.

  „Почнуваме бојкот на наставата, а причината е затворањето на едната паралелка на турски јазик. Во училиштето наставата се изведува на три јазици, а почнувајќи од 1956 година непрекинато има настава и на турски јазик. Во учебната 2021/2022 година при упис на ученици во прва година има пораст на бројот на ученици на наставата на турски јазик, а од друга страна се соочуваме со затворање на една паралелка, што е неприфатливо за нас. На албански јазик се пријавиле и примени се 102 ученика во 7 паралелки, на македонски се пријавиле 19, а примени се 16 во две паралелки, додека на турски јазик пријавени се 60, а примени 52 во две паралелки, наместо три како што било во претходите години. Поради тоа одлуката за укинување на третата паралелка на турски наставен јазик, кој постоела 20 години, ја сметаме како класичен пример на етничка дискриминација. Бараме од надлежните институции безусловно враќање на третата паралелка. Да ја исправат неправдата“, рекоа професорите при денешниот бојкот.

  Директорот на гимназијата Мирсад Исеини вели дека училиштето не одлучува за бројот на паралелки, туку само доставува барање до Министерството за образование, кое го има последниот збор. Гимназијата барала 3 паралелки на турски јазик, а МОН во конкурсот за упис предвидел 2.

  „Има законски процедури. Ние доставивме барање, како и до сега да има 9 паралелки на албански, три на турски и две на македонски јазик. Министерството одобри 7 на албански, и по 2 на турски и македонски јазик. Како училиште не сме надлежни да одредуваме број на паралелки“, рече директорот.

  Професорите кои бојкотираат велат дека ќе одат до крај, односно настава нема да има се‘ додека не се отвори трета паралелка во прва година. Известувањето за бојкотот и своето барање ги испратиле до Општината и Министерството за образование.

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 2 часа

  Баровите и дискотеките може да работат, од 15 ноември нови правила за влез во локали

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Бејта во придружба на Филипче во посета на Дутлок: Поддршка од Владата за проектите во Гостивар

  Вестипред 7 часа

  Повик за десет стипендии за 2021/2022 година на Политехничкиот универзитет во Италија

  Локални избори 2021пред 8 часа

  Алтернатива ја потврди поддршката на коалициските кандидати во Гостивар, Врапчиште и уште 5 други општини

  Македонијапред 9 часа

  Нови 511 позитивни на корона, 10 смртни случаи

  Гостиварпред 11 часа

  Во Гостивар приведено лице заради нарушување на ЈРМ

  Гостиварпред 12 часа

  Пораст на бројот на заразени со коронавирус во земјава, во Гостивар мирно

  Гостиварпред 13 часа

  Нападнат и ограбен малолетник на улица во Гостивар

  Македонијапред 14 часа

  Зимското сметање на времето почнува во предизборната ноќ меѓу 30 и 31 октомври

  Здравје и убавинапред 15 часа

  Пет намирници за подобра меморија

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Неколку свети за побистар ум

  Локални избори 2021пред 1 ден

  „На Ахмети му посакувам успешна пензија за месец-два“ – рече Таравари

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Бејта заедно со Нуредини и Бочварски во посета на Циглана

  Вестипред 2 недели

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 1 недела

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Гостиварпред 4 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 3 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 9 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!