Поврзи се со нас

Гостивар

Буџет на Гостивар за 2021: Повеќе пари за капитални инвестиции, канализации, зафати во училиштата

Објавено

на

  Буџетот на Општина Гостивар за следната година е проектиран на една милијарда и 120 милиони денари, односно околу 18,2 милиони евра. Споредено со годинава, се бележи зголемување од 4,5%. Најголемиот дел од консолидираниот буџет, околу 60% отпаѓа на дотации, кои се трансфери од неколку Министерства за плати на вработените во училиштата, градинките и противпожарната служба.

  Општината за наредната година испланирала повеќе пари за капитални инвестиции како и за изградба на канализации.

  „Како карактеристика треба да се нагласи дека предвидено е зголемување на средствата за капитални инвестиции и тоа за 38% повеќе од буџетот за годинава, или во сума 500 илјади денари повеќе. Вкупно за капитални инвестиции во 2021-ва се планирани над 145 милиони денари. Исто така, зголемување има на планираните средства за пречистување на отпадни води, конкретно изградба и реконструкција на канализации, и во тој дел имаме 200% зголемување. Поконкретно од 8 милиони денари, колку што биле годинава на 25 милиони денари. Зголемување има и во капиталните инвестиции во образованието и тоа од 10 на 22 милиони денари. Исто така и во делот на заштита на животната средина покачување од од 1,3 милиони денари на на 2,7. Во предлог-буџетот за наредната година, има и нова програма за Младинскиот совет, за која се предвидени 1,2 милиони денари и во тие рамки треба да се реализираат над десет проекти од различни области: култура, спорт и слично“, вели Газменд Исмаили, раководител на Сектор за буџет и финасии.
  Исмаили нагласи дека планирано е 33% од основниот буџет да се одвојат за капитални инвестиции, што е значајно, со оглед дека основниот буџет се средствата кои општината ги обезбедува од сопствени извори.

  Предлог-буџетот на Гостивар треба да се најде на гласање пред Советот кон крајот на месецот. Во четврток напладне, општината на онјалн платформата зум организира јавна дебата на која граѓаните може да дадат предлози и мислења за буџетското планирање. Линкот за учество на зум дебатата претходно ќе биде објавен на веб страницата на општината.

   

   

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 11 часа

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 12 часа

  411 новозаразени со корона во земјава во последното деноноќие

  Вестипред 15 часа

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 17 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 17 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 18 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 19 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 20 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 21 час

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 21 час

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 1 ден

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 1 ден

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 2 дена

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Вестипред 7 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!