Поврзи се со нас

Култура

Промоција на новото книжевно дело на Александар Михајловиќ во Гостивар

Објавено

на

Збирката кратки раскази „Светлината на светот“, најново книжевно дело на гостиварецот Александар Михајловиќ, вчеравечер беше промовирано пред читателската публика во Гостивар. Свој осврт, како промотор, на настанот даде поетесата Билјана Дејановска, која го напиша и поговорот на книгата.

„Кратките раскази на Александар Михајловиќ се всушност приказни за секој човек, за секојдневието што не можеме да го разглобуваме, а врие од нас. Кај него мостовите стануваат метафора за сеопфатно поврзување, меѓу себеси и читателот, меѓу прозаистот и поетот во себе. Подеднакво успешно функционираат и лирските и раскачувачките елементи, а неговата раскачувачка техника е едноставна и нема тема што не може да ја премости со леснотија:стравот од личен неуспех, себеиспитување и себеобвинување, начинот на кој саканата ја преместува косата или инаугурацијата на некој безимен претседател“, истакна Дејановска.

Авторот во своето обраќање изрази благодарност до сите вклучени во создавањето на книгата, порачувајќи младите кои се посветени на пишување секогаш да веруваат во себе.

„Книгата решив да ја посветам на сите млади поети, писатели да веруваат во себе и во тоа што го творат. Оваа збирка раскази ја создавав последните две години, тие се кратки, но ефективни раскази со длабоки пораки до читателите. Краткиот расказ последниот период доживува ренесанса, не само овде кај нас, туку и во светски рамки, и затоа решив ова мое дело да биде поинакво од претходните, од мојата најголема љубов, поезијата.“, рече Михајловиќ.

На промоцијата дел од расказите прочитаа Ева Дејановска и Симона Филипоска. Уредник на изданието е Татјана Гогоска, лектурата ја направи Габриела Петроска, а графичкото уредување Едона Османи.

Издавањето на книгата е поддржано од Министерството за култура.

Александар Михајловиќ е роден во Гостивар, 1971 година. Работи како наставник. „Светлината на светот“ е прва негова книга со прозни дела. До сега има објавено две стихозбирки: „Алтани и други“ и „Помалку измамени“. Добитник е на награди и признанија за поезија во земјава и странство, а негови песни се застапени во повеќе антологии и збирки.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 10 минути

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 40 минути

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 4 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 5 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 7 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 8 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 20 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 23 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена