Поврзи се со нас

Македонија

Четири месеци по 3.000 денари за социјално ранливи и невработени, парична помош и за пензионери со пониски пензии

Објавено

на

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес конференција најави дека новиот сет антикризни мерки опфаќа исплата на парична помош во период од 4 месеци за одредени социјално ранливи категории и пензионери.

„Со овој сет антикризни мерки пред се‘ обезбедуваме по 3.000 денари месечно наредни 4 месеци, за скоро 42 илјади граѓани. Тука спаѓаат лица кои користат право на социјална сигурност, корисници на право за попреченост, родители на деца со попреченост кои користат посебен додаток, нега од друго лице, со потешки трајни промени во здравствената состојба, самохрани родители корисници на гарантирана социјална помош, како и невработени. По 1.500 денари во наредните 4 месеци ќе добијат пензионерите кои добиваат пензија до 11.525 денари, а тоа се над 91.600 пензионери. Воедно, по 750 денари месечно ќе добијат пензионерите со пензии од 11.525 до 14.000 денари, а такви се над 66 илјади пензионери. За оваа мерка се издвоени над 12,2 милиони евра“, изјави Ковачевски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 12 минути

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 1 час

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 2 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 3 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 3 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 4 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 4 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 15 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 16 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 19 часа

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 20 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Гостиварпред 20 часа

Во Гостивар приведени 38 годишен маж и 29 годишна жена

Регионпред 20 часа

Турција бара од НАТО медицински персонал и теренски болници

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена