fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Четириесетина пензионери од Гостивар во септември на бесплатна бања

Објавено

на

Проектот за бесплатна бањско-климатска рекреација за пензионерите продолжува во септември. Министерството за труд и социјала го објави списокот на пензионери кои ќе отпатуваат на бања наредниот месец. Од Гостивар и гостиварско на листата има околу 40 пензионери. Како и во претходните тури поради близината, за гостиварските пензионери е определено да ја посетат Дебарска бања.
Во текот на март, април и мај, бесплатно на бања од гостиварскиот регион беа 150 корисници на пензии.
Со проектот за бањско – климатска рекреација пензионерите добиваат шест полни пансиони, а за време на престојот задолжително имаат и лекарски преглед. Исто така обезбедени се и средства за превоз до бањата.
Бесплатната бањско-климатска рекреација во Македонија се реализира осма година по ред.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!