Поврзи се со нас

Гостивар

Член на тимот на обезбедувањето на Пендаровски позитивен на Ковид 19, за претседателот не е препорачана изолација

Објавено

на

  Во попладневните часови на 17 мај 2020 година (недела) извршено е тестирање за КОВИД-19 на едно лице од тимот на обезбедувањето на претседателот Стево Пендаровски, вработен во Министерството за внатрешни работи, при што е утврден позитивен резултат, информираат денеска од кабинетот на Пендаровски.

  Во продолжение го пренесуваме целосното соопштение:

  „Членот на обезбедувањето на претседателот е дел од поширокиот тим на обезбедување, што значи дека немал директна комуникација со претседателот. Минатата седмица користел годишен одмор, а последен пат бил на работното место на 11 мај 2020 година (понеделник). По спроведената епидемиолошка анкета, утврдено е дека е потребно да се тестираат дополнително 11 лица кои биле во контакт со лицето кое е позитивно. Сите 11 лица беа тестирани и се негативни на КОВИД-19, но и покрај тоа остануваат во самоизолација до 25 мај, до истекот на инкубација од 14 дена. По извршената епидемиолошка анализа, претседателот Пендаровски и членовите на неговото семејство се оценети како контакти од втора линија, за кои според епидемиолошкиот протокол не се препорачува изолација. Претседателот продолжува со извршување на редовните работни обврски. Кабинетот на претседателот продолжува непречено да функционира, согласно препораките за заштита од КОВИД-19. Во изминатите два месеци вработените работат по различен распоред. Поголемиот дел од активностите се одржуваат на отворено. На средбите и настаните се одржува препорачаното физичко дистанцирање, се користи заштитна опрема како маски и ракавици, средства за дезинфекција, а редовно се чистат и дезинфицират просториите во Вила Водно.“

  фото: фејсбук/Стево Пендаровски

  Сподели ја веста:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

   Дали користите PayPal?

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Отворени огласи за вработување:

   Advertisement
   Гостиварпред 2 недели

   Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

   Гостиварпред 4 недели

   Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

   Спортпред 1 месец

   Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

   Спортпред 1 месец

   МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

   Спортпред 2 месеци

   Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

   Вестипред 2 месеци

   Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

   Спортпред 2 месеци

   КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

   Гостиварпред 2 месеци

   Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

   Гостиварпред 2 месеци

   Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

   Културапред 2 месеци

   Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

   Спортпред 3 месеци

   2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

   Гостиарскипред 3 месеци

   Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

   Гостиварпред 3 месеци

   Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

   Здравје и убавинапред 2 недели

   Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

   Гостиварпред 5 дена

   Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

   Гостиварпред 2 недели

   Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

   Гостиварпред 1 недела

   Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

   Гостиварпред 1 недела

   Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

   Културапред 2 недели

   Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

   Гостиварпред 1 недела

   Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

   Гостиварпред 2 недели

   Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

   Гостиварпред 2 недели

   Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

   Гостиварпред 2 недели

   Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

   Гостиварпред 1 недела

   Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

   Гостиварпред 1 недела

   Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

   Гостиварпред 2 недели

   Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

   Здравје и убавинапред 8 часа

   Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

   Македонијапред 9 часа

   Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

   Македонијапред 10 часа

   Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

   Гостиварпред 11 часа

   Физички напад во гостиварско Чегране

   Македонијапред 13 часа

   Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

   Гостиварпред 14 часа

   Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

   Македонијапред 15 часа

   Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

   Вестипред 15 часа

   До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

   Гостиварпред 15 часа

   По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

   Гостиварпред 16 часа

   Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

   Македонијапред 17 часа

   Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

   Гостиварпред 19 часа

   Приведен 56 годишен гостиварец

   Гостиварпред 20 часа

   Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

   Advertisement

   Популарно изминативе 100 дена