fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Царовска: Нема интерно ширење на коронавирусот во училиштата

Објавено

на

Министерката за образование Мила Царовска ја оцени епидемиолошката состојба во училиштата како стабилна, поради што надлежните не гледаат потреба од предвремен зимски распуст.

Според податоците од МОН, активни ковид позитивни се помалку од 1% од вкупниот број на наставници, односно 0,06 проценти од вкупниот број на ученици.

„Ова се факти кои зборуваат дека интерно ширење на вирусот во училиштата нема, дека образовниот систем е стабилен и училиштата ги почитуваат мерките и здравствените протоколи. Токму затоа, продолжуваме да го спроведуваме Планот од Владата за учебната 2020/2021, според кој второто полугодие ќе почне на 21 јануари, а на крајот на годинава ќе заврши првото полугодие“, рече Царовска.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 4 недели

Спортско-рекреативниот центар во Гостивар готов, апел до граѓаните да не се уништува урбаната опрема

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!