Поврзи се со нас

Македонија

Царовска уверува оти се безбедни условите за враќање во училиште, дел од родителите бараат онлајн настава

Објавено

на

  На помалку од една седмица до почетокот на новата учебна година, министерката за образование и наука Мила Царовска уверува дека според искуствата од минатата учебна година, безбедни се условите за учениците да ја започнат учебната година во училишните клупи. Дел од родителите, сепак, се уште не се согласуваат со одлуката донесена од Владата и Министерството за образование и наука, наставата да се спроведе со физичко присуство.

  – Сите ја следат епидемиолошката состојба на локално ниво и сите сме тука, заедно да гледаме која е опцијата да почнеме сите истовремено под еднакви услови. Секако, секој има право да го каже своето мислење, јас го почитувам тоа. Ние се водиме од меѓународните и од нашите, домашни искуства од минатата година и од препораките на Комисијата за заразни болести. Она кое е утврдено на владина седница уште во јуни е дека Министерството треба да се подготвува за три сценарија: едното е целосно физичко присуство, другото е хибриден модел и последното-сите со онлајн настава. Неодамна, пред три владини седници, сите заедно, по препорака на Главниот координативен штаб, донесовме одлука учебната година да почне на 1 септември и да стартува со физичко присуство за сите ученици во сите училишта. Тоа го подготвуваме и за тоа се подготовките, изјави министерката.

  Согласно одлуката на Владата, наставата треба да започне со физичко присуство за сите ученици. Исклучок се учениците кои имаат хронична болест и оние кои имаат член од семејството со хронично заболување. Од физичко присуство во училиште може да биде ослободен и ученик кој поднел барање од немедицински причини, но за тоа ќе одлучува училиштето и советот на родители.

  -Од физичко присуство согласно протоколите и одлуката на Владата можат да бидат изземени сите ученици кои имаат хронична болест и оние кои имаат родители или членови на семејството со хронична болест. Исто така, може и од немедицински цели за коишто училиштето и советот на родители можат да донесат одлука за учениците кои имаат поднесено барање, појасни Царовска.

  Во меѓувреме, градоначалничка на Тетово, Теута Арифи на вчерашната прес-конференција побара во тетовскиот регион првите три недели од новата учебна година да бидат онлајн, а потоа учениците да почнат да одат во училиштата. Причината е поради високите бројки на заболени од Ковид во Тетово, а барањето е испратено до Кризниот штаб на Владата, Министерството за образование и Комисијата за заразни болести, чија одлука се очекува да биде донесена денеска.

  – Ние како штаб за Тетово ќе ги контролираме дали имаат барем една доза вакцина вработените. Тие што не се вакцинирани во училишта ќе бидат обврзани секои 72 часа да донесат доказ за негативен тест и да продолжат да работат. Мислам дека мора да повикуваме на вакцинација и малку да наложиме. Ние како локални авторитети ќе го спроведеме, поради здравјето на сите. Свесни сме дека некој поради здравствени причини не може да прими вакцина, ама тоа може да се аргументира пред училиштето. Како што се прави тестирање за шетање, така и за школо ќе се прави, изјави Арифи.

  Ана Глигорова од Движењето за поддршка за онлајн наставата на вчерашната прес-конференција пред Владата истакна дека во една училница од 36 метри квадратни, 30 или 32 деца кога ќе влезат, нема да имаат простор меѓу себе.

  – За едно дете е потребно 13 метри квадратни за да биде колку толку заштитено. Две деца и еден професор или наставник во училница, тоа е максимумот, изјави Глигорова пред Владата, додавајќи оти ќе бараат да се промени одлуката на Владата во Службен весник.

  Министерката Царовска пак објасни дека според протоколите, прозорците во училниците треба постојано да бидат отворени, како што се практикуваше и минатата учебна година кога како што посочи таа, според податоците на Комисијата за заразни болести и Министерството за здравство немаше трансмисија на вирусот во училиштата. Таа додаде дека училиштата во најголем дел се реконструирани и располагаат со потребните ресурси.

  Според последните податоци на Министерството за здравство, 69 проценти од наставниот и другиот помошен кадар во училиштата е вакциниран што според министерката Царовска е добро за почеток на учебната година со физичко присуство.

  – Во образовниот систем, вакцинирани се 69 проценти од наставен, ненаставен кадар, технички помошен кадар, што е двапати повеќе од националниот просек. Исто така, имаме општини и училишта каде процентот на вакцинација на наставниците и другиот технички кадар е над 90 отсто. Што укажува дека одговорноста и свесноста кај наставниците е на многу високо ниво и така и треба да продолжи, објаснува Царовска.

  Доколку Комисијата за заразни болести во даден момент процени дека треба да се примени друго сценарио, Царовска посочи дека тогаш ќе се донесе нова одлука во интерес на учениците.

  Владата, на 17-ти овој месец, по мислење дадено од Главниот координативен кризен штаб, одлучи учебната година од септември да почне со физичко присуство во основните и средните училишта, а наставата да се одвива под здравствени протоколи.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 6 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 8 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 11 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 12 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 14 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 15 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 18 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 1 ден

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!