Поврзи се со нас

Гостивар

Црн рекорд на Гостивар: Два и пол пати повеќе умрени од новородени во третото тримесечје од годинава

Објавено

на

  • Shqip

Загрижувачки податоци за природниот прираст на населението во Гостивар во третото тримесечје од 2021-ва година. Бројот на починати е дури 2,5 пати поголем од бројот на новороденчиња. Висок негативен природен прираст имаат и соседните општини Врапчиште и Маврово Ростуше.

Според податоците од Државниот завод за статистика, во јули, август и септември на територијата на Општина Гостивар се родиле 154 бебиња, а починале 401 лице. Со тоа, Гостивар е на второ место по морталитет во земјава, после Скопје. Периодот го опфаќа и последниот силен ковид бран, што го зафати гостиварскиот регион. Ги прегледавме статистиките на Министерството за здравство за посочените три месеци и во нив како починати од последица на ковид (во општините Гостивар, Врапчиште и Маврово Ростуше) се регистрирани 126 граѓани. Најмногу смртни случаи имало во август, дури 69.

Во третото тримесечје во Врапчиште се родиле 48 бебиња, а умреле 92 лица. Во М.Ростуше имало само 9 новородени, а починале 39 граѓани.

На државно ниво, бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2021 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 3,8%, додека бројот на умрените лица бележи зголемување од 30,7%.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 36 минути

Куче скитник нападнало гостиварец

Спортпред 2 часа

Продолжува кошаркарското првенство: КК Гостивар му гостува на Куманово

Вестипред 2 часа

Од денеска влез во Косово со потврда за три вакцини

Македонијапред 3 часа

Сибирски студ, внимавајте на голомразица!

Здравје и убавинапред 4 часа

Храна која ги зајакнува коските, особено додека старееме

Македонијапред 17 часа

Потврдени нови 2.071 случај на ковид во земјава

Гостиварпред 18 часа

Компанијата „ALMERO MATTRESS“ од Гостивар добитник на престижна награда од Индустриска Комора на Тирана (CCIT)

Гостиварпред 21 час

Оглас за доделување на социјалните станови во Гостивар наскоро, најавуваат надлежните

Македонијапред 21 час

Скратување на изолација од десет на седум дена, препорача Комисијата за заразни болести

Гостиварпред 21 час

Приведен 27 годишник од гостиварско по распишана потерница

Гостиварпред 23 часа

Колку пари ќе добијат партиите од Локалните избори во Гостивар: Еден глас 15 денари!

Македонијапред 23 часа

ДЗС: Просечната нето плата во ноември лани била 29 130 денари

Вестипред 24 часа

Во Австрија се воведува задолжителна вакцинација против Ковид-19

Македонијапред 1 недела

Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

Македонијапред 2 недели

Горивата од полноќ со поскапени цени

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

Гостиварпред 3 дена

Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

Вестипред 1 недела

Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

Гостиварпред 2 недели

Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

Гостиварпред 1 недела

Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Гостиварпред 2 недели

Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

Вестипред 4 дена

Православен празник Водокрст (Водопост)

Гостиварпред 3 дена

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

Гостиварпред 2 недели

Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

Македонијапред 1 месец

Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

Локални избори 2021пред 4 месеци

Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

Спортпред 5 месеци

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 8 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 8 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 8 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 8 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 9 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 11 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 1 година

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 1 година

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена