Поврзи се со нас

Занимливости

Црногорците повеќе не работат во недела – Кој ќе отвори 10.000 евра казна

Црногорската дирекција за инспекција соопшти дека со закон е забрането работа во недела, додавајќи дека казната за секој што ќе ја отвори продавницата може да биде и до 10.000 евра.

Трговијата на големо и мало како е пропишано со новиот закон, не смее да се обавува во недела и за државни празници.

Исклучоци има и важат само за аптеки, специјализирани продавници или киосци за продажба на леб, пецива и колачи, како и продавници за сувенири, весници, бензински станици и погребна опрема.

Црногорците кои важат за „големи работници“ според коментарите на социјалните мрежи, се воодушевени од законот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!