Поврзи се со нас

Гостивар

„Да ја продолжиме традицијата“, настан во Гостивар посветен на жените од руралните средини

Објавено

на

Припаднички на понежниот пол од рурални средини од општините Гостивар, Маврово- Ростуше, Центар Жупа и Дебар, денес се собраа на заедничка манифестација насловена „Да ја продолжиме традицијата“. Настанот го организираше здружението на жени фармери „Моја Фарма“ од Гостивар, со цел да се презентира традиционалната кујна, органски произведена храна и ракотворби, како и да охрабри економското јакнење на жените од руралните средини низ дебата за предизвиците и можностите кои ги имаат. Истовремено за дружење без оглед на вера и нација и разменување искуства.

„Жените од руралните средини континуирано се соочуваат со ограничувања и проблеми поради стереотипите и традицијата од средината во која живета, а тие се столб во производството на безбедна земјоделска храна. Тие сочинуваат значителен дел од земјоделската работна сила, која во најголем број случаи е неплатена семејна работна сила, се грижат за старите изнемоштени лица и за своите деца во кругот на семејството, но за жал гласот на руралната не се слуша. Од сетоа тоа произлегува дека жените од руралните средини можат да бидат толку продуктивни, но не се економски зајакнати и силни за да бидат далеку препознаени и вреднувани“, истакна Ранкица Божиноска, членка на здружението „Моја фарма“.

За своите искуства како жена земјоделка, проблемите, тешкотиите и перспективите на руралните пред присутните зборуваше Живка Ѓурчиновска од гостиварско Тумчевиште, претседателка на „Моја фарма“.

„Предизвици има многу и тие се големи, но ние не се откажуваме. Секоја работа што ќе ја фатиме, ја тераме до крај, затоа што сме добар и посветен тим. Така ќе продолжиме и во иднина, оосбено со акцент на младината, со проекти за нив“, рече Ѓурчиновска.

Жените учеснички презентираа најразлични традиционални специјалитети, пити, колачи, зимница, органски зеленчук и овошје, како и уникатни ракотворби карактеристични за крајот од кој што доаѓаат.

Проектот „Да ја продолжиме традицијата“ се спроведува по трет пат со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 52 минути

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 3 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 4 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 5 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 6 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 7 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 7 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 9 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 9 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 9 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 10 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 12 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 12 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена