Поврзи се со нас

Деца Родители

Дали и како религијата делува врз психичкото здравје на луѓето?

Објавено

на

  Психологијата на феноменот религиозност се разгледува на повеќе начини и при тоа се користи позната методологија и терминологија. Еден од начините на кој што се гледа на религиозноста е од перспектива на теологијата, а другиот начин опфаќа научно истражувачка психологија. Првиот пристап повеќе се потпира на применетата психологија, додека вториот пристап повеќе е научно и истражувачки ориентиран.

  Што е религија? – Религијата е збир на верувања, однесувања, обичаи и церемонии  со помош на кој поединецот или заедницата се ставаат себеси пред Господ-Бог од кој однос религиозната личност добива низа на вредности според кои се однесува и донесува заклучоци. Религијата е културен и општествен амбиент во кој религиозните луѓе може да ја живеат својата религија.

  Што е вера?- Верата  е исклучиво лично, внатрешно доживување на секој поединец со кое прифаќа постоење на одредени начела со помал или поголем степен на уверување во тие начела. Доколку верата е цврсто вкоренета во поединецот, потребни се помалку објективни докази за нејзиното докажување.

  Зашто луѓето веруваат во духовното?-Во основа на верата и верувањето лежи потребата. Голем број на истражувачи на религиозноста гледаат како на егзистенцијална потреба. Вербата и верувањето во животот после смрт ја задоволува човековата потреба за иднина која на тој начин постанува извесна. Таа на човекот му дава чувство на потполност имајќи во предвид дека вклучува  и сознајна (за сегашниот живот) и емоционална ( за можниот живот после смртта) компонента на човекот. Вербата во духовното му дава на човекот сигурност  дека се што прави не е бескорисно, но вклучува и сомнеж и му помага на човекот  личното искуство да го вклопи во општо прифатените вредности во општеството и на тој начин го става човекот  во однос на духовното.

  Дали сомнежот во постоење на Господ е спротивно со вербата и религијата?-Воопшто не е. Сомнежот доаѓа од неизвесноста, религиозноста е иманентна, а неизвесноста креира таква констелација на психички процеси кои на човекот само му помагаат да ја потврди вербата.

  Зашто луѓето не престануваат да веруваат?-Вербата во исто време го привлекува човекот ,но и го држи на дистанца. Вербата ја задоволува човековата потреба, а сомнежот го тера да го бара одговорот. Тоа е динамички процес кој непрекинато трае и поради тоа човекот не престанува да верува.

  Зошто во религијата епотребен Бог?-Бог е референтна точка во религијата .Вербата произлегува од уверувањето дека имаме однос со Бог како со личност и прифаќање на Бог како анонимно суштество кое се чувствува во светот. Бог е одговор на смислата на животот,а не објаснување.

  Дали религиозноста и духовноста се синоними?-Иако луѓето често поимите духовност и религиозност ги користат како синоними помеѓу нив постои јасна разлика. Религиозноста преставува лично активно живеење на религијата како дел од верувањето (најчесто во Бог), додека духовноста преставува  дел од личното верување кое може, но и не мора да го вклучи верувањето во Бог. Духовноста во културолошката терминологија вклучува голем број на развојни и социјални влијанија и се развива под влијание на општата култура на која и припаѓа поединецот.

  Како гледа психологијата на религијата,верата и верувањето? –Религијата во психологијата нема некој посебен статус. Некои интеракции на психички феномени во човекот може да се посматраат исклучиво од подрачје на религиозноста и така се доаѓа до заклучок кој не може да се пронајде на друго место. Религијата на тој начин и помага на психологијата подобро да го разбере човекот.

  Кои се тие психолошки процеси кои во религијата ги проучува психологијата?- Пред се мислењето и верувањето, потоа вољата и надежта како и алтруизмот(потреба да се помата на другите),емпатијата. Исто така е важна и тераписката улога на религијата. Тргнувајќи од тоа дека внатре во личноста психичките процеси се неделиво меѓусебно преплетени и поврзани, психологијата на религијата ги проучува познатите психолошки процеси и однесувања.

  Дали религијата делува на психичкото(менталното) здравје? – Да,во одредени граници. Начелно може да се каже дека религиозното размислување помага во одржување на психичката стабилност, односно кохерентност во функционирање на психичките процеси. Доколку верувањето доведе до внатрешна стабилност на поединецот како и складен однос помеѓу луѓето, религијата има големо позитивно влијание врз менталното здравје на поединецот.

  Сподели ја веста:
  Остави коментар

  Leave a Reply

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 8 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 9 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 10 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 12 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 13 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 13 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 14 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 14 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 15 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 16 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 18 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 19 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена