Спорт

Данска во полуфинале на ЕП прв пат од 1992 година, тогаш го освои трофејот

Објавено

на

Репрезентацијата на Данска вечерва ја победи Чешка со 2:1 во четвртфиналето на Европското првенство 2020. За победничкиот тим погодија Дилејни во 5. и Долберг во 42. минута. Шик е стрелец на голот (49. минута) за Чесите.

Данците ќе играат во полуфиналето на Европското првенство за прв пат од 1992 година, кога го освоија турнирот. Оттогаш, тие не се пласираа на евро-шампионатите двапати (2008, 2016), беа елиминирани трипати во групната фаза (1996, 2000 и 2012 година) и еднаш стигнаа до четвртфиналето (2004 година).

Во полуфиналето, тимот на селекторот Каспер Јулманд ќе се сретне со победникот од вечерашниот дуел меѓу Англија и Украина.

Другата полуфинална двојка на ЕВРО 2020 ја сочинуваат Италија и Шпанија.

Маркетинг

Огласи за вработување:

Македонијапред 10 минути

Самит Македонија 2025: Дијаспората подава рака, неопходно е искоренување на корупцијата и стабилни институции

Македонијапред 2 часа

Жителите на Македонија внесуваат 2,4 пати повеќе сол од препорачаното

Средба Азески-Бехтел и Енка: Максимално вклучување на домашните компании во изградбата на коридорите 8 и 10д

Гостиварпред 3 часа

Неовластено снимен разговор со гостиварец завршил на социјални мрежи

Деца Родителипред 6 часа

Семејство-најмалиот, а најважен градежен блок во општеството!

Македонијапред 8 часа

Православен празник во слава на Св.Атанасиј Велики

Гостиварпред 19 часа

Ново раководство на Клубот на млади на Црвен Крст-Гостивар

Занимливостипред 21 час

Црната боја – признак за привлечност, интелигенција, самодоверба, црвената асоцира на ароганција

Гостиварпред 23 часа

Во ОВР Гостивар пријавен напад од основец врз соученик во двор на училиште

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!