Поврзи се со нас

Гостивар

Дебата во Гостивар: Стасува ли минималецот за живот? Како компаниите да го обезбедат?

Објавено

на

  Претставници на институции, синдикатот, бизнис секторот, граѓани и невладини организации денес во Гостивар дебатираа на тема „Минималната плата во контекст на економските прилики во Гостивр“. Пред присутните беа презентирани резултатите од анкетно истражување во стотина приватни компании од регионот, кое покажало недостиг на стручна и квалификувана работна сила.

  „Спроведената анализа на пазарот на трудот во Гостивар со која беа опфатени компании кои се занимаваат со производство, угостителство, туризам, проектантски бироа и слично покажа дека во сите сектори недостигаат работници, стручна и квалификувана работна сила. Над 68% од анкетираните фирми се изјаснија дека имаат потреба од работници. Ние прибираме податоци соагласно ваквите истражувања и развиваме стратегии кои во идниот период може да ни помогнат да создаваме нови вештини за младите лица и кадри кои му се потребни на бизнис секторот. Истражувањето исто така, покажа дека компаниите сметаат дека се потребни грантови за нови вработувања, кои особено ќе бидат насочени кон младите лица“, рече Дашмир Османи од канцеларијата за локален економски развој на Општина Гостивар.

  Дискусијата ја организираше Асоцијацијата за демократски иницијативи АДИ.

  „На едно место ги донесовме работодавачите, синдикатите, општината и граѓански сектор, со цел да се отвори дијалог меѓу овие страни: како покачувањето на минималната плата влијае врз работодавачите, како влијае врз животниот стандард на работниците. Ова е добра можност исто така, да се слушнат проблемите на работодавачите, знаеме дека Гостивар е една сива зона на економијата и со ова се воспоставува некоја си минимална заштита на правата на работниците.“, истакна Лулзим Хазири, извршен директор на АДИ.

  Едно семејство со две минимални плати не може да ја подмири минималната потрошувачка кошничка, беше истакнато меѓу другото на настанот.

  Пред присутните свои обраќања имаа Новица Алексиевски од ССМ, Гоце Димовски-експерт за инвестиции и економски развој, како и претставници на деловниот сектор.

  „Порастот на минималната плата вообичаено придонесува за пораст на куповната моќ кај граѓаните. Меѓутоа кај нас куповната моќ со минималната плата е најниска споредбено со сите земји во регионот.“, рече Димовски.

  Дебатата се реализираше во соработка со Младински Културен Центар – Битола во рамки на проектот “Унапредување на социјалниот дијалог во заедницата” со поддршка на Меѓународниот центар Олоф Палме од Шведска.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 час

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 3 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 3 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 4 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 6 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 7 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 8 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 9 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 20 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 23 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 1 ден

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 1 ден

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 1 ден

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена