Поврзи се со нас

Гостивар

Дел од медицинарите во Гостивар излегоа на протест за достинство, повисока плата, К15, подобар „Мој Термин“…

Објавено

на

Здравствени работници во Гостивар утрово се приклучија на протестот што низ цела држава го организираше Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита на Македонија. Во периодот од 10 до 10.30 часот наместо на вообичаената пауза, тие излегоа пред гостиварската болница да изразат незадоволство и да ги искажат своите барања кон надлежните.

„Ова не е ниту политички протест, ниту партиски протест, туку протест за да изразиме општо незадоволство, како колегите во цела држава. Нашите барања се за покачување на плата, исплата на К15, за поголем ред во здравството, подобар Мој Термин, подобро ФЗО, затоа што секогаш мислам дека ние работиме за нив, а не тие за нас. За позадоволни пациенти, позадоволни здравстевни работници со достоинствени услови. Очигледно прашањето е зошто докторите овде не излегоа на протест, очигледно не им требаат пари. Овде денес сме само медицински сестри, болничари, друг персонал и само двајца-тројца доктори. Замислете 1:5 е разликата во плата доктор-медицинска сестра, да не зборуваме за хигиеничари, техничка служба итн. Во државата ни фали здравствен кадар, оти младите си заминуваат. Како вака ќе ги спречиме. Неправдата е направена, сега бараме колку толку да може да се исправи“, рече Весна Ѓорѓеска, медицинска сестра во интернистичката амбуланта на болницата во Гостивар.

Медицинските работници се изреволтирани и поради доцнењето на јануарската плата, што се случи откако имаше хакерски напад на системот на ФЗО. Од таму пак информираа дека исплатата веќе почна и денеска сите ќе ги добијат платите.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 дена

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена