Поврзи се со нас

Спорт

Денвер за прв пат шампион во НБА – Јокиќ: Работата е завршена, сега можеме да си одиме дома

Објавено

на

Денвер ноќеска на домашен терен го совлада Мајами со 94:89 во петтиот натпревар од финалето на НБА-лигата.

Предводник на Нагетс беше центарот Никола Јокиќ со 28 поени и 16 скока. Кај Хит исто така дабл-дабл ефект имаше Бам Адебајо – 20 поени и 12 скока.

Денвер ја доби серијата со 4:1 и за прв пат во историјата стана шампион во НБА. За најкорисен играч (МВП) во финалето е прогласен Јокиќ.

Кошаркарот на Денвер нагетс, Никола Јокиќ ги искажа првите свои впечатоци по освојувањето на трофејот во НБА-лигата.

  • Завршена работа, сега можеме да си одиме дома. Мајами е одличен тим. Неверојатен тим за кој имам многу почит. Петтиот натпревар беше страшен за нас, немавме реализација на ниво, но, на крајот сфативме како да се одбраниме, изјави Јокиќ за „ESPN“.

Дваесет и осумгодишниот Србин стана првиот играч надвор од топ 15 на драфтот кој беше прогласен за МВП на финалето и МВП на регуларниот дел од сезоната. Тој исто така стана првиот играч во историјата на НБА кој е прв на листата играчи според постигнати поени, остварени скокови и асистенции во ист плејоф.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
видео емисиипред 20 минути

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска | Женски прашања

Македонијапред 6 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 11 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 13 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена