Поврзи се со нас

Гостивар

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Објавено

на

„Денеска ќе имаме средба со граѓаните, така да ќе видиме што бараат. Јас на претходната средба во Влада не сум бил на должноста, еве месец дена како сум на должноста. Секако дека ќе се видам со граѓаните и ќе разговараме што се барањата и што може да се направи. Секако, тоа ни е обврска да разговараме со сите“, рече денес техничкиот премиер, Талат Џафери како одговор на новинарско прашање за незадоволството на жителите на Бањица околу експропријацијата на земјиштето за изградба на Коридор 8 и нивното барање предвидените кампови за работниците на „Бехтел и Енка“ да се градат на друга локација.

Во вторникот жителите на Долна и Горна Бањица излегоа на протест и информираа дека пред околу еден месец имале средба со владини функционери, на која им било ветено дека ќе се разгледа нивниот предлог за нова локација за работничкиот кам, наместо на нивните ниви и дека повторно ќе ги повикаат на разговор. Истакнаа дека од тогаш не добиле никаков одговор и најавија дека од понеделник ќе почнат со блокади, доколку не добијат средба во Владата.

Инаку, Џафери денеска беше токму во атарот на Бањица на увид во работите за изградба на Коридор 8.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена