Поврзи се со нас

Гостивар

Џеват Фејзули стана член на Советот на Гостивар: Моќен глас за правата на лицата со посебни потреби

Објавено

на

  Советот на Општина Гостивар доби нов член. На денешната седница беше верификуван мандатот на Џеват Фејзули, кој е претседател на здружението на слепи и лица со оштетен вид „Реалност“ од Гостивар.

  „Денеска сум посебно среќен, посреќен и од дента кога го зедов мандатот за градоначалник, бидејќи во нашата екипа се вклучува уште еден чесен и добар човек како што е Џеват Фејзули, кој успешно раководи со здружението за слепи и лица со оштетен вид Реалност. Од денес тој е еден од советниците на Општина Гостивар и е првиот човек кој ќе дискутира и инсистира за подобро утре на луѓето кои имаат посебни потреби. Се надевам дека заедно со него и другите советници ќе успееме повеќето од нештата што ги ветивме во кампањата до 2025 да ги реализираме. Би сакал да и‘ се заблагодарам на советничката Беса Мухареми која беше втора на листа, а се повлече со услов Џеват да дојде во Советот. Кога една жена се повлекува од Совет правилата се дека треба да ја замени исто така, жена, но потоа сите други жени од листата на Алијанса за Албанците без збор се повлекоа, за местото да му припадне на Џеват. Јавно им се заблагодарувам на сите нив, а на Џеват му посакувам успешна работа“, истакна градоначалникот Арбен Таравари.

  Новиот советник Фејзули нагласи дека останатите општини треба да земат пример за инклузивност од Гостивар.

  „Се радувам што имам можност преку Советот на Општина Гостивар да се залагам за правата и потребите на лицата со посебни потреби, да ги имаат неопходните услови за нормално функционирање и инклузивност. Општина Гостивар и градоначалникот до сега направија многу во таа насока, но секогаш може да се направи повеќе. Сметам дека останатите општини и институции треба да земат пример од Гостивар, како се работи за доброто на лицата со посебни потреби“, рече новиот советник.

  Претседателот на Советот, Валбон Лимани најави дека општинската сала кадешто се одржуваат седниците ќе се поднови и адаптира соодветно за лица со попречености.

   

  „Чест ни е што го имаме Џеват како член на Советот, ќе се трудиме максимално да ги исполниме условите што му се потребни за работа. Во план е проект за реновирање на салата со кој просторијата ќе се адаптира не само за Џеват, туку и за сите лица со посебни потреби, а материјалите за седниците ќе се преведуваат на Брајово писмо.“, кажа Лимани.

  Фејзули беше топло пречекан со големо добредојде од сите советници на гостиварскиот Совет.

   

   

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 1 час

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 2 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 3 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 4 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 5 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 5 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 16 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 18 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 20 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 22 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 23 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 24 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена