Поврзи се со нас

Гостивар

Дневен центар за деца со посебни потреби во Гостивар: Вратени во социјализација под протоколи

Објавено

на

Ковид пандемијата не‘ поштеди никого, но особено ги погоди ранливите категории. Дневниот центар за деца со посебни потреби во Гостивар, минатата година поради карантините и другите ограничувања имаше подолга пауза во работењето. Во октомври лани повторно ги отвори вратите за децата и веќе четири месеци функционира под посебни протоколи за заштита од коронавирус. Строгите правила налагаат да се работи со намален капацитет, пократок престој за децата, ротации во смените и слично. Тимот од пет стручни лица во Дневниот центар максимално се труди околу исполнување на обврските од портоколите, за кои велат дека воопшто не се лесна работа, со оглед дека згрижуваат ранлива група деца. И покрај тоа, наоѓаат начини и до сега успеваат да одговорат на предизвиците.

„Центарот почна со повторна работа после изолацијата во октомври минатата година. Нормално, според препораките се трудиме да ги заштитите корисниците, и ние самите да се заштитиме. Меѓутоа, тоа е многу тешко, бидејќи кај овие деца физичкиот контакт е многу важен, материјалите што ги имаме за работа, тоа се бара практична работа. На пример, тие не можат да носат маски, или да држат дистанца. Сепак, се трудиме целосно да одговориме на актуелната ситуација и до сега работата се одвива успешно. Моментално Центарот го посетуваат 6 дечиња и тие ротираат, со пауза, просториите се проветруваат, се врши дезинфекција и слично“ вели Арта Арифи Креци, психолог во Дневниот Центар.

Додека беше затворена установата, се правеа напори за спроведување на одредени програми онлајн како и советување на родителите. Психологот Арифи Креци вели дека сепак, за децата со посебни потреби престојот во центарот е незаменлив.

Дневниот центар за деца со посебни потреби во Гостивар постои од 2006-та година. Во нормални услови има капацитет за престој на 15-тина дечиња.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 4 минути

Субвенции за покачување на платите во приватниот сектор за 3.000 до 10.000 денари

Вестипред 36 минути

Православен празник во спомен на Светиот апостол Матеј

Занимливостипред 12 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 15 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 17 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 18 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 19 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 20 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 21 час

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена