fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Дури 225 нови ковид случаи во Македонија, во Гостивар 2 новозаразени, во Тетово 15

Објавено

на

Во регионот на Гостивар се стабилизира состојбата со ширењето на коронавирусот. Вчера немаше ниту еден нов потврден случај, додека денес Министертсвото за здравство потврди само две новозаразени лица. За разлика од Гостивар, подрачјето на Тетово деновиве повторно бележи пораст на нови позитивни на корона. Денес во тетовско регистрирани се 15. На ниво на држава, бројката не е оптимистичка. Евидентирани се вкупно 225 новозаразени со вирусот. Оздравеле вкупно 96 лица, од кои 5 се од гостиварско.
Во продолжение целосниот дневен извештај на МЗ.
Во последните 24 часа се направени 1694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 96
-Куманово 8
-Штип 7
-Прилеп 8
-Тетово 15
-Струга 3
-Велес 5
-Битола 8
-Охрид 2
-Кавадарци 6
-Гостивар 2
-Гевгелија 1
-Струмица 11
-Крива Паланка 7
-Радовиш 1
-Кочани 17
-Пехчево 1
-Берово 10
-Валандово 3
-Виница 1
-Делчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 6
-Кичево 4
Починати се 6 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 71 и 83г), по еден од Прилеп (78г), Тетово (63г) и Битола (59г).
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 96 оздравени пациенти од:
-Скопје 33
-Куманово 10
-Штип 2
-Прилеп 5
-Тетово 13
-Велес 2
-Битола 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 5
-Крива Паланка 1
-Кочани 6
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 1
-Берово 1
-Виница 1
-Свети Николе 3
-Кичево 2
-Ресен 4
Досега во земјата се направени вкупно 191.821 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18363, бројката на оздравени пациенти е 15164, на починати е 749, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2450.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!