Поврзи се со нас

Занимливости

Една од најпопуларните игри CS:GO преминува во заборав, еве го наследникот

Објавено

на

Франшизата Counter-Strike е една од столбовите на е – спортската индустрија. Преку различни верзии, отсекогаш ги претставувал стрелците од прво лице во конкурентниот свет на видео игрите. Во изминатите 11 години, таа одговорност беше на играта Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), а од летово 2023 година ќе биде заменета со Counter-Strike 2 (CS2). Од 2017 година и почетокот на А1 Адриа лигата, CS:GO е столбот на една од најголемите регионални лиги за е-спорт. Веќе во 12-та сезона, оваа есен, доколку се оди според најавите, ќе бидат крунисани првите регионални ЦС2 шампиони од тоа натпреварување.

CS2 доаѓа како бесплатна надградба за CS:GO. Кога играта официјално ќе излезе од бета тест фазата, која моментално е достапна само за одредени играчи и на една мапа, таа целосно ќе ја замени постоечката. Сите CS:GO турнирите ќе станат CS2 турнири.

Во динамичниот свет на видео игрите, ваквите промени не се вообичаени. Популарните е-спортски игри функционираат како услуги, а не како готови производи. Така CS:GO помина низ цела низа промени, и мали и големи. Од перспектива на играчот, верзијата на CS:GO од 2012 година и денешната верзија практично не се иста игра. Сепак, технологијата напредува и дава нови можности, така што беше само прашање на време кога „нова“ игра ќе ја замени CS:GO. Така, CS2 ќе се напојува од фрлачот на Source 2, а не од Source како CS:GO. Ова ќе овозможи не само моментални подобрувања во практично сите аспекти, туку и во долговечноста на играта.

На пример, „чадот“, т.е. чадот од димната бомба ќе се прилагоди на теренот и настаните на мапата, па пукањето низ него или фрлањето рачна граната ќе го рашири, што внесува нова длабочина во играта. Промената на почетокот може да изгледа безначајна, но во контекст на натпреварувачката игра, тоа е како да се подигне нивото на линиите што го означуваат теренот на фудбалските терени.

Друга иновација ќе овозможи побрзо освежување и подобра врска помеѓу компјутерот и играчот. Така „tick-rate“ ќе игра помала улога, па повеќе нема да се случува тоа што го прават играчите да не биде регистрирано на серверот.

Преминот кон CS2 го означува и крајот на една ера. Во светот на е-спортот, 11 долги години историја ќе бидат запишани како изминат период и ќе започне нов. Најмладите CS:GO е – спортски ѕвезди немаа искуство од претходните верзии на играта, како што се CS 1.6 или Source. Тие пораснаа играјќи CS:GO, додека ветераните го создадоа своето наследство уште пред ерата CS:GO во претходните верзии. Тоа е нова можност за многумина кои никогаш не го нашле своето место во CS:GO да се етаблираат.

Иако не е за директна споредба, ваквите промени се ретки во е-спортот. StarCraft: Brood War го замени StarCraft 2, иако Brood War сè уште се игра натпреварувачки во Јужна Кореја. Dotа, исто така, доби наследник од модот со Dota 2, кој потоа беше префрлен на Source 2.

Не е без причина што League of Legends, CS:GO и Dota 2 сè уште се веројатно трите најпопуларни е-спортови, иако Dota 2 полека губење на популарноста. Не случајно сите три натпревари наполнија 10 години. Нема сомнеж дека CS2 ќе продолжи да биде предводник на својот жанр во светот на конкурентните видео игри.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 11 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 12 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 14 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 16 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 17 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 18 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 20 часа

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 21 час

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена