Поврзи се со нас

Гостивар

Емотивно и гордо! Гостивар со почит за д-р Трајче – Втор Меморијален турнир во мал фудбал

Објавено

на

Во спортската сала на гостиварската гикмназија денес се одржува вториот Меморијален турнир во чест на прерано починатиот д-р Трајче Нешковски. Настанот беше отворен претпладнево со пригодни говори и доделување плакети на оние кои му помогнаа во почетоците на неговата професионална и партиска кариера, како и благодарници на поддржувачите на турнирот.

„Овие две години откако Трајче трагично не‘ напушти, не научија дека тој никогаш нема да биде заборавен, зошто луѓето како него оставаат траен белег во времето во кое живееле. Нам, ни остана обврската и должноста да се сеќаваме на неговите зборови, лекции и добрини и да го сочуваме од заборав неговиот лик и дело.“, беше речено на отворањето, на кое се прикажа и кратко видео за животот и делото на Трајче..

Пред присутните свои обраќања имаа потпретседатело тна СДСМ Стефан Богоев, близок пријател и соработник на Трајче и д-р Ангелчо Андоноски, кој беше директор на Институтот за белодробни заболувања кај децата Козле, во времето на ковид пандемијата, кога Институтот функционираше како ковид центар во кој Трајче беше координатор.

„Од север до југ, од исток до запад, само Трајче може на едно место во исто време да собере вакви луѓе, како денес. Трајко, како што ние го викавме и уште го викаме, имаше една таква гравитациона сила со која може да собере двајца, тројца од сто луѓе кои не се познаваат и да ги направи поблиски од семејство. Како негов брат, другар, соработник може да кажам дека беше голем борец, во политиката, во животот, на работното место се бореше за животи. Тоа се примери кои ние сите треба да ги следиме. Кога велиме „Секогаш ќе живее во нас“, тоа значи да се дружиш, да сакаш, да се бориш во секој аспект на животот“, рече Богоев.

Дека Трајче стана пример за идните генерации, истакна и Андоноски.

„Еднаш му кажав: Го имаш тоа што ние дуригте го немаме, волја, желба, заложба да си во секоја борба и да си победник. Стана наш херој, пример за дините генерации“, рече тој.

Плакети беа доделени на: ПЗУ д-р “Велјаноски” од Гостивар, како прво работно место на Трајче, кое му беше важна основа и поддршка во текот на професионалната кариера, но и место каде што ја стекна почитта од широк круг на пациенти во градот,  Клиниката за пулмологија, д-р Ангелчо Андоноски, СДММ, ОО СДСМ Гостивар и СДСМ централа.

Благодарници добија: Општина Гостивар, градоначалникот Арбен Таравари, Агенцијата за млади и спорт, гимназијата, Државниот студентски дом Скопје и повеќе приватни компании.

На турнирот учествуваат 13 екипи составени од пријатели, колеги, познаници на Нешковски: ЛК СДММ Гостивар, УМС Гостивар, Малеарди, Другарите на Трајче, Охрид, Куманово, Исток, Клиника за пулмологија, СДММ Централа, Централа 2, Школски другари на Трајче, Питарница и Апаш маало.

Меморијалниот турнир има и хуманитарен карактер за помош на социјално загрозени семејства.

Gostivarpress.mk е медиумски покровител на настанот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 2 часа

Таравари: До утре се‘ ќе биде јасно, со Владата сме скоро синхронизирани

Македонијапред 3 часа

Минималецот во март околу 20.500 денари, има пари и за раст на платата на административците за 2.000 денари-вели Бектеши

Гостиварпред 4 часа

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 5 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 6 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 7 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 7 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 8 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 9 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 9 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 10 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 20 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 22 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Делови од Гостивар утре без струја по неколку часа

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена