Поврзи се со нас

Занимливости

Еве кои земји се најдобри за пензионерски живот

Објавено

на

Норвешка е најпогодна земја за живот во пензија, според новата листа на „Глобал ритајрмент индекс“. На списокот се најдоа 40 земји од цел свет, каде што според показателите, пензионерите живеат најдобро.

При составувањето на листата, биле анализирани неколку фактори – износот на пензијата, здравствената заштита, квалитетот на животната средина и општите услови за живот. Така, во првите пет држави се и Швајцарија, Исланд, Ирска и Австралија. Подолу следат и Нов Зеланд, Германија, Малта, Велика Британија, САД, Јужна Кореја итн.

Од Балканскиот Полуостров, Словенија го зазеде дваесет и првото место и со тоа се најде пред Јапонија, Франција, Италија и Русија. Грција е на место број 40.

Инаку, „Глобалниот пензионерски индекс“ се обидува да ги испита условите коишто влијаат на сигурноста при пензионирањето. Од 2012 година редовно го објавува француската компанија „Натиксис“, специјализирана за управување со средства.

За потсетување, и „Форбс“ неодамна објави листа од пет места каде што најдобро се живее како пензионер. На првото место се најде Црна Гора, поточно заливот Бока Которска. Колумнистката Кетлин Педикорд пишува дека за удобен живот таму, треба да се има месечен буџет од околу 2.600 евра.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена