Поврзи се со нас

Гостивар

Гимназијалците во Гостивар на обука за пружање прва помош

Во средното општинско училиште во Гостивар се одржа обука по прва помош, наменета за гимназијалците. Обуката ја организираше Општинска организација на Црвениот Крст, во рамките на кампањата “Твоето незнаење чини живот“, чија цел е оние кои седнуваат зад волан да се потсетат на начините на пружање прва помош и да го обноват своето знаење од оваа област со што ќе се спречат поголеми здравствени последици, но и жртви во сообраќајни несреќи.

„На презентациите во гимназијата присуствуваа ученици на возраст од 16 до 18 години кои се идни потенцијални возачи. Од страна на предавачот доктор Бесник Зеќири и Алмир Мухареми од стручната служба на Црвениот крст им беа прикажани основите на срцево-белодробно оживување, правилата на извлекување на повредени, постапки при крварења, скршеници и слично.“, информираат од Општинската организација на Црвениот крст Гостивар.
Кампањата започна летово и со неа до сега беа опфатени граѓани, јавни личности, планинари и друго.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!