Поврзи се со нас

Гостивар

Голем шумски пожар над Горно Јеловце

Објавено

на

Гори шума на Шар Планина над гостиварското село Горно Јеловце. Од Центарот за управување со кризи информираа дека екипи интервенирале преку денот, ноќното гаснење го оценуваат како ризично и во зависност од состојбата, утре наутро пожарот ќе се гасне од воздух.

„Се работи за тешко пристапен стрмен терен. Има се‘ уште екипи таму на лице место, но гаснењето во ноќни услови е многу ризично, утре рано наутро во зависност од состојбата, ќе се организираме и ќе се интервенира со авион и хелокоптер.“ информираше во изјава вечерва за Gostivarpress.mk директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов.

ЦУК Гостивар денеска известил дека од пожарникарите од ТППЕ Гостивар добиле информација за пожар во Горно Јеловце што е под надлежност на НП „Шар Планина“. Екипи од НП известиле дека излегле на терен до локацијата кадешто горело пасиште. Во гаснењето учествувале локални жители, а од НП информирале дека организирале и ангажирање доброволци планинари за помош. од ЦУК Нивни екипи и истите

Инаку, според информациите од СВР Тетово изминатиот период на подрачјето што го покриваат, секојдневно се регистрираат по 5-6 пожари на отворено, претежно гори сува трева, меѓи, стрништа, диви депонии и сл.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена