Поврзи се со нас

Гостивар

Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

Објавено

на

Професорот по македонски јазик во пензија од Гостивар, Милош Смиљаноски објави нова книга раскази под наслов „Гостијарци за незаборав“. Книгата е всушност втор дел, продолжение, од збирката „Гостијарци“, што беше издадена во 2014-та година. Низ страниците се раскажуваат вистинити приказни за животни стории на гостиварци од различни професии, националности и историско доба на градот.

Книгата е посветена на гостиварските академици Харалампие и Момир Поленаковиќ.

„Посветата влече корени од моето семејно минато, кога меѓу моето семејство и семејството Поленаковиќ се создала нераскинлива врска. Гостивар инаку, дал многу академици, па едно време кружеше, како на шега „МАНУ треба да се вика ГАНУ-Гостиварска академија на науки и уметности“. Во двете мои книги со раскази има интересни животни приказни за луѓе кои се дел од гостиварското минато, можеби и некој гостиварец ќе се пронајде во некоја од нив“, вели Смиљаноски.

Во предговорот на „Гостијарци за незаборав“ пишува: „Милош Смиљаноски на еден суптилен, би рекле мајсторски начин, успешно го заокружува својот опус Гостијарци. Оваа, елегична балада со примеси на трагични случувања во долгата историја на градот, е гордост, поука и порака за генерациите кои живеат и негуваат некој друг живот, со сосема поинакви вредности. Неговата порака е да се помне минатото, да се почитува сегашноста и да се градат нови односи за иднината која ќе ги направи посреќни и духовно исполнети. Веруваме и убедени сме дека господинот Смиљаноски, кој и самиот е легенда на градот и неговото Македонско Варош Маало, нема да застане тука и дека сета своја енергија ќе ја внесе во откривањето и изнесувањето на многу други подзаборавени пикантерии кои го сочинуваат животот во целина.“

Милош Смиљаноски наскоро ќе полни 80 години. Просветната кариера ја започнал во ОУ „Моша Пијаде“ (денешно „Исмаил Ќемали“), ја продолжил во ОУ „Гоце Делчев“, а потоа станал регионален советник по македонски јазик во Министерството за образование.

Збирката раскази „Гостијарци за незаборав“ може да се најде во книжарниците на Култура во Гостивар.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 1 час

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 2 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 5 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 6 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 6 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 9 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 10 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 13 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 13 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 1 ден

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 1 ден

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 1 ден

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 2 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена