Поврзи се со нас

Гостивар

Во Гостивар недостигаат 25.156 учебници, МОН доцни, реагира Општина Гостивар

Објавено

на

„Неразумно е учениците да се соочуваат со недостиг од книги и бараме министерството што поскоро да преземе конкретни мерки. Општина Гостивар официјално ќе го извести Министерството за образование и наука за состојбата околу недостигот на книги како надлежна институција за предметната работа, се вели во соопштението на Општина Гостивар испратено денеска до медиумите.

Општината од официјалните податоци добиени од 10 основни училишта и четири средни училишта, утврди дека во овие училишта вкупно недостигат 25.156 книги по сите предмети, недостигот на книги е изразен во сите етнички паралелки.

„Според податоците, ОУ „Исмаил Ќемали“ училиште со најголем број ученици има поизразен недостиг од учебници во однос на другите основни училишта на општинско ниво. Недостиг на книги има и во средните општински училишта. СОТУ „Гостивар“ се соочува со недостиг од 5.825 книги од прва до четврта година. Во СОМУ „Гостивар“ недостигаат 8.985 книги, а во средното СЕОУ „Гостивар“ недостигаат 943 книги. Општината веќе трета година реагира до Министерството за образование и наука за недостиг на учебници и не се преземени конкретни мерки. Се надеваме дека министерството ќе реагира поради оваа негрижа бидејќи во случајов најмногу губат учениците“, велат од општината.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 1 час

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 2 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 4 часа

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 5 часа

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 17 часа

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 20 часа

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 22 часа

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 23 часа

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 1 ден

Лукаревска во посета на Центарот за аутизам во Гостивар, даночниците донираа опрема

Спортпред 1 ден

СП2022: Познати шест осминафинални двојки, се бараат уште две

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена од гостиварско за издржување на затворска казна

Македонијапред 1 ден

Се укинува прогресивното оданочување

Гостиварпред 1 ден

Викенд временска прогноза

Гостиварпред 6 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 1 недела

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Интервјупред 2 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 7 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 1 недела

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена